• Turkhane Logo

Tenkil Müzesi tanıtım ve destek buluşması, 18 Eylül’de...

Tenkil Müzesi Derneği, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlal ve mağduriyetlerini duyurabilmek için destek ve tanıtım buluşması organize ediyor.

15:17 14 Eylül 2021 Salı
Tenkil Müzesi tanıtım ve destek buluşması, 18 Eylül’de...
Tenkil Müzesi Derneği, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlal ve mağduriyetlerini duyurabilmek için destek ve tanıtım buluşması organize ediyor.Aralarında Herkül Milas, Enes Kanter, Emine Eroğlu, Barbaros Şansal, Tarık Toros, Vedat Demir, Kerim Balcı, Erkam Tufan, Abdullah Aymaz, Mehmet Ali Uludağ, Betül Alpay, Tuba ve Cevheri Güven, Sevinç Özarslan, Hasan Cücük, merhume Halime Gülsu’nun annesi Zeynep Gülsu gibi isimlerin katılacağı program 18 Eylül 2021 Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek.

Tenkil Müzesi Derneği, son 6 yıldır sistematik bir şekilde uygulanan insan hakları ihlallerini gündeme taşımaya çalışıyor. Gözaltında, tutuklu ya da hasta ölümler, bebekli ve hamile tutuklu kadınlar, Ege ve Meriç’te ölümler, kaçırılmalar ve diğer insan hakları ihlallerini yakından takip eden Tenkil Müzesi Derneği’ne süreçte hayatını kaybeden bir çok ismin emanet eşyaları ulaşıyor. Bugüne kadar dört Avrupa şehrinde sergilenen Tenkil Müzesi enstalasyon eserlerinin yer aldığı sergilere, Korona tedbirleri nedeniyle ara verilmişti. 


18 Eylül 2021 tarihinde Hizmetten ve MC TV (MCEUTV) YouTube hesapları üzerinden @myikar moderatörlüğünde gerçekleştirilecek program;  Türkiye saati ile (21:00), Avrupa saatiyle (20:00), Amerika saatiyle (14:00)’te canlı yayınlanacak.Canlı yayın linki

https://t.co/nvApMtIUDm 

https://twitter.com/MuseumTenkil/status/1437378240763531267?s=19

Gonca Kara. 27 Eylül 2019da iki çocuğunu Egede kaybetti.

Tülay Açıkkkolu. Eşi Gökhan Açıkkollu 5 Ağustos 2016da göz altında iken işkenceyle öldürüldü. 

Murat Akçabay. 18 Temmuz 2018de eşi ve üç çocuğunu Meriçte kaybetti.

Onlar acılarını yüreklerine gömdüler. 

Kendi mağduriyetlerini anlatmak değil, aktivist kimlikleriyle Tenkili tarihe not düşmek, farklı dillerle tüm dünyaya ve gelecek nesillere duyurmak üzere yola çıktılar.

Aliyanın Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır sözünden ilhamla bu utancı unutturmamak üzere Tenkil Müzesinin kuruluşuna öncülük ettiler. 

Sizleri Tenkil Müzesinin ve yeni projelerinin tanıtılacağı geceye davet ediyorlar.

Son güncelleme: 15:17 14.09.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı