• Turkhane Logo

Telefonunuz Çin menşeili mi? Casusluk riskine dikkat!

Çin teknoloji devleri Türkiye'ye akın ederken, Çinli akıllı telefon üreticileri Xiaomi, OPPO ve One Plus hakkında casusluk riski uyarısı yapıldı.

13:17 01 Ağustos 2021 Pazar
Telefonunuz Çin menşeili mi? Casusluk riskine dikkat!
Çin teknoloji devleri Türkiye'ye akın ederken, Çinli akıllı telefon üreticileri Xiaomi, OPPO ve One Plus hakkında casusluk riski uyarısı yapıldı.

Dünyanın teknoloji üretim merkezi Çin menşeili telefon markaları Xiaomi, OPPO, TECNO Mobile ve TCL Türkiyede üretime başlamıştı. Çinli telefon devlerinin ardından Realme ve Vivo da Türkiyeye yatırım kararı alan Çinli şirketler oldu. 
Türkiyede üretimi yaygınlaştıran Çinli telefon markaları giderek piyasada hakim konuma yükselirken, Belçikadan dikkat çeken bir uyarı geldi. Belçika istihbarat servisi üç Çinli akıllı telefon markasına karşı casusluk riski uyarısı yayınladı.
XİAOMİ, OPPO, ONE PLUSBelçika Devlet Güvenlik Sözcüsü Ingrid Van Daele, ülkede oldukça popüler olan, Çinli akıllı telefon markaları Xiaomi, Oppo ve OnePlus hakkında potansiyel casusluk tehdidi oluşturduğuna dair tüketicileri uyardı.
Belçikalı LEcho ve De Tijd gazetelerinin haberine göre bu konuda henüz yargıya intikal etmiş somut vaka bulunsa da Devlet Güvenlik Sözcüsü Daelenin, Bu nedenle vatandaşlarımıza şimdilik sadece mümkün olduğu kadar uyanık ve dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz sözleri dikkat çekti.
Van Daeleye göre bu şirketler ile Çin hükümeti ve istihbarat servisleri arasındaki ilişki Çin ulusal yasalarına aykırı değil. Daele Çin ulusal istihbarat yasası, tüm Çinli şirketleri istihbarat servisleriyle işbirliği yapmaya zorluyor” dedi.
Euronewste yer alan habere göre Opponun Belçikalı sözcüsü Dries Cludts, firmanın dünya çapında 40tan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini ve bulunduğu ülkelerdeki hükümetler ve karar vericilerle olumlu ilişkiler sürdürdüğünü söyleyerek Tüm yerel yasa ve yönetmeliklere uygun olarak çalışıyoruz” dedi.
Öte yandan Hollanda ve ABD gibi ülkeler, daha önce bu ürünler konusunda özel hayat ve ulusal güvenlik riskleri olabileceğini dile getirmişti.

Son güncelleme: 13:17 01.08.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı