• Turkhane Logo

Tecrübeli isimden flaş iddia: Sonbaharda baskın seçim bekliyorum

Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sonbaharda baskın seçim beklediğini ve muhalefetin, adayını haziranda açıklaması gerektiğini söyledi. Sencar, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda şu anda CHP’li belediye başkanlarını da görevden alacağını söyledi.

15:45 12 Nisan 2022 Salı
Tecrübeli isimden flaş iddia: Sonbaharda baskın seçim bekliyorum
Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sonbaharda baskın seçim beklediğini ve muhalefetin, adayını haziranda açıklaması gerektiğini söyledi. Sencar, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda şu anda CHP’li belediye başkanlarını da görevden alacağını söyledi.

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sonbaharda seçim beklediğini ve muhalefetin cumhurbaşkanı adayını en geç haziran ayında açıklaması gerektiğini söyledi. Sencar, “Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” dedi.

Sencar, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda şu anda CHP’li belediye başkanlarını ve özellikle de Ekrem İmamoğlu’nu görevden alacağını söyledi.
“ERDOĞAN NE ZAMAN KAZANACAĞINI HİSSEDERSE SEÇİM O ZAMANDIR”Karar TV’den Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan Sencar, politik atmosferi ve olası seçim senaryolarını değerlendirdi.
Sencar, “Rusya-Ukrayna arasında liderlik konusunda bir başarı hikayesi Türkiye’yi erken seçime götürür mü?” sorusuna, “Götürür. Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” yanıtını verdi.
“MUHALEFET HENÜZ SEÇİM SANDIĞI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYOR”Sencar, muhalefetin Erdoğan’ı yeterince tanımadığını savunurken, “Erdoğan’ı neyin niçin yaptığını olaylar bittikten sonra anlıyor politikacılar. Şu ana kadar Erdoğan’ın icraatları konusunda yanıldığım tek konu olmadı. Muhaliflerin şöyle bir yanılgıları var, ‘ekonomi o kadar kötü ki, Erdoğan’ın karşısında kimi koyarsanız kazanır’. Bu hayal aleminde uçuşmaktır. Muhalefet Türkiye’de henüz seçim sandığı güvenliğini sağlayamamış bir kitledir” diye konuştu.
CHP’nin son yerel seçimde sandıkları korumadığını ve bu nedenle seçimi kaybettiğini belirten Sencar, “Siyasi partiler seçimi kendileri organize ettikleri zaman götüremezler. Başarılı belediye başkanlarının kazanmasındaki en önemli faktörlerden biri, 1-doğru aday olmaları, 2-seçimi kendilerinin götürmeleridir” diye konuştu.
“MUHALEFETİN EN GEÇ HAZİRAN AYINDA ADAYINI BELİRLEMESİ GEREKİYOR”Sencar, “Sonbaharda baskın ya da erken bir seçim olma ihtimali var, bunu kuvvetli ihtimal olarak görüyorum. Kazanabileceğini gördüğü an seçime gider Erdoğan. Bu Ukrayna meselesinden dolayı bu ay da 3 puan artırırsa, 35 oyunu 38-39’a çıkarırsa muhalefet bunu kontrol edemez, Erdoğan erken seçime gider. Muhalefetin en geç haziran ayında adayını belirlemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“ERDOĞAN SEÇİMİ KAZANIRSA İMAMOĞLU’NU GÖREVDEN ALIR”Sencar, Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu’nun aday olması durumunda Ankara veya İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin belediye meclisi kararıyla çoğunluğu elinde bulunduran AKP’ye kalacağı durumuna ilişin olarak ise, “Türkiye’yi mi almak lazım, İstanbul’u mu? Türkiye’yi alma gücün, ümidin, hazırlığın varsa İstanbul’u verirsin. Seçildikten 3 gün sonra da oraya kayyım atarsın. Şu an 60 civarı belediyeye hükûmet kayyım atadı. Sanıyor musunuz ki Erdoğan seçimi kazandıktan sonra şu anda CHP’li belediye başkanları şu anda yerlerinde kalacak? Erdoğan’ın İstanbul seyahatinde yaptığı 2 konuşma var. ’23 Haziran’dan sonra bu belediye başkanlarını alacağız’ mealinde konuşması var. Ne pahasına olursa olsun Erdoğan seçimi kazanırsa Ankara’yı bilmiyorum, İstanbul Belediye Başkanı alınacak. Zerre miktar şüphem yok bu konuda” dedi.

Son güncelleme: 15:45 12.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı