• Turkhane Logo

Suudi Arabistan'ın 5 milyar doları Erdoğan'ın imdadına yetişti

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu ile Merkez Bankası arasında geçen hafta imzalanan anlaşma kapsamında 5 milyar dolarlık mevduat TCMB hesaplarına girdi. TCMB, yüksek cari açık nedeniyle son 5 haftada yaklaşık 9.5 milyar dolarlık rezerv kaybetmişti.

19:19 14 Mart 2023 Salı
Suudi Arabistan'ın 5 milyar doları Erdoğan'ın imdadına yetişti
Suudi Arabistan Kalkınma Fonu ile Merkez Bankası arasında geçen hafta imzalanan anlaşma kapsamında 5 milyar dolarlık mevduat TCMB hesaplarına girdi. TCMB, yüksek cari açık nedeniyle son 5 haftada yaklaşık 9.5 milyar dolarlık rezerv kaybetmişti.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonunun, Merkez Bankasına (TCMB) yatıracağını açıkladığı 5 milyar dolarlık mevduat dün itibarıyla TCMB hesaplarına girdi.

Cumhuriyetin haberine göre Bankacılık kaynakları 5 milyar dolarlık girişi bugün yayımlanan 13 Mart tarihli bilanço verilerinden görebiliyorlar. TCMB ise konuya ilişkin bir yorum yapmadı.
GÖRÜŞMELERE ARALIK AYINDA BAŞLAMIŞTITCMBye 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması konusunda anlaşma Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında ay başında imzalanmıştı.
Suudi Arabistan ilgililerinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El-Suud ve Veliahtı Prens Muhammed bin Salman El-Suudun kararıyla ilgili adımın atıldığı belirtilmişti.
İki ülke mevduat için görüşmelere Aralık ayında başlamışlardı.
İki ülke, 2011de Arap yarımadasındaki Arap Baharı eylemlerinde Ankaranın yerel rejimlerin tehdit olarak gördüğü politik İslamcı gruplara destek vermesinin ardından ters düşmüştü.
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçının 2018de İstanbuldaki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim sert şekilde yükselmiş, Suudi şirketler ve işyerleri Türk mallarına gayriresmi boykot uygulamaya başlamıştı.
Erdoğanın geçen yılki Suudi Arabistan ziyaretinin ardından veliaht prens Muhammed bin Salman da Haziranda Ankarayı ziyaret etmiş; iki ülkenin liderleri ticaret, uçuş ve televizyondaki dizi yayınlarına yönelik sınırlamaları kaldırdıklarını açıklamıştı.
TCMBnin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre, swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.
MERKEZ BANKASI DÖVİZ CİNSİ OLAN MEVDUAT DEPO HESAPLARINI TERCİH EDİYORTCMB son dönemde yerel para birimi ile olan swap anlaşmaları yerine döviz cinsi olan mevduat depo hesaplarını daha çok tercih ediyor.
Suudi Arabistan Kalkınma Fonunun mevduatının da hesaplara girmesiyle mevduat/depo olarak TCMB rezervlerinde bulunan toplam tutar 8 milyar dolara yükselmiş oldu.
Azeri Socarın TCMBde 1 milyar Euro tutarında mevduat/depo hesabı bulunurken, hangi merkez bankası olduğu açıklanmayan yaklaşık 2 milyar dolar mevduat/depo hesabı daha bulunuyor. Erdoğan bu giriş sonrası dost ülkelerin Türkiyeyi desteklediğini söylemişti.
TCMBnin depremin ardında geçen dört haftada toplam brüt rezervleri 9.3 milyar dolar gerilemişti. Bankacılar beşinci hafta olan geçen hafta ise toplam rezervlerde 500 milyon doların biraz altında düşüş hesaplıyorlar.

Son güncelleme: 19:19 14.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı