• Turkhane Logo

'Suriye muhalefetine Türkiye’den ayrılması için süre verildi' iddiası

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriye İstihbarat Örgütü Başkanı El Muhaberat Ali Mamluk ile görüştüğü belirtilirken MİT’in, Türkiye’den ayrılması için Suriye muhalefetine süre verdiği ileri sürüldü.

17:25 15 Eylül 2022 Perşembe
'Suriye muhalefetine Türkiye’den ayrılması için süre verildi' iddiası
MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriye İstihbarat Örgütü Başkanı El Muhaberat Ali Mamluk ile görüştüğü belirtilirken MİT’in, Türkiye’den ayrılması için Suriye muhalefetine süre verdiği ileri sürüldü.


Birgün gazetesinin haberine göre, Fransa merkezli istihbarat sitesi Intelligence Online, Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Suriye İstihbarat Örgütü El Muhaberat Başkanı Ali Mamluk ile bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı. Rusya aracılığıyla gerçekleştirildiği belirtilen görüşmeden “Memnun edici sonuçlar çıkmadığı, ancak iki tarafın da birbirlerinden taleplerini dile getirdiğı ve duruşlarını anlattığı” kaydedildi. Haberde görüşmenin yüz yüze mi veya internet üzerinden mi gerçekleştiği ile ilgili bir detay paylaşılmadı.
Intelligence Online, Ankara’nın Şam’la normalleşme sinyalleri vermesinin ardından Rusya’nın bir arabulucu rolü üstlendiğini; Moskova’nın da bu girişimlerin bir parçası olarak Fidan-Mamluk görüşmesine arabulucu olduğunu ifade etti.

Fidan ve Mamluk ağustos ayının son günlerinde de Moskova’da bir araya gelmişlerdi.

YIL SONUNA KADAR TERK EDİN

Rus haber ajansı Sputnik’in Arapça bölümü ise MİT’in, Türkiye’de bulunan Suriyeli muhaliflerle görüştüğünü ve en geç yıl sonuna kadar ülkeyi terk etmelerini istediğini aktardı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonuna (SMDK) kararın iletildiğini belirten ajans, söz konusu kararın Ankara ile Şam yakınlaşması sonrası alındığını söyledi.

Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye muhalefetine ait tüm ofisleri kapatma ve Türkiyenin bundan sonra muhaliflere mali desteği sona erdirecekleri kararı aldığını duyurdu. MİTin muhaliflere kalmaları için kendilerine başka yer bulmaları ve tüm medya ile siyasi faaliyetlerini durdurmaları gerektiğini aktardığı kaydedildi.

KALANLAR BİR İŞE KARIŞMAYACAK

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan muhaliflere kalma hakkı tanındığı ancak bu kişilerin kesinlikle herhangi bir siyasi faaliyet yürütmeyeceği, medyada yer almayacakları kararı da alındığı belirtildi. Ajansa konuşan kaynaklar, Suriye muhalefetinin bazı Körfez ülkelerinde kendilerine ofis açmaları için arayışa girdiğini aktardı.

MUHALİFLER YALANLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde de İran medyası, Ankaranın Suriye muhalefetine (SMDK) Türkiyeden ayrılmaları çağrısında bulunduğu, bu yönde talimat verdiği iddiasında bulunmuştu. SMDK üyesi Abdullah Gedo ise Rûdawa yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin Suriye muhalefetinden Türkiyeyi terk etmelerini istediği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu söylemişti.

ERDOĞANIN SÖZLERİ SONRASI NORMALLEŞME HIZLANDI

Erdoğan’ın “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok. Devletler arasında siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz” sözleri sonrası Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri arasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye’yle diyalog için ön şartları olmadığını söylemişti.

Bu sözler, Ankara ile Şam arasında normalleşme sürecinin hızlanması olarak yorumlandı.

Son güncelleme: 17:25 15.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı