• Turkhane Logo

Soylu 'beni izlediler' demişti! İBB personeli işten çıkardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendisini izlediğini söylemişti. İBB tarafından Bakan Soylu'yu güvenlik kamerasından izlediği belirtilen personelin iş akdinin sona erdirildiği duyuruldu.

23:56 22 Haziran 2022 Çarşamba
Soylu 'beni izlediler' demişti! İBB personeli işten çıkardı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendisini izlediğini söylemişti. İBB tarafından Bakan Soylu'yu güvenlik kamerasından izlediği belirtilen personelin iş akdinin sona erdirildiği duyuruldu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), güvenlik kamerasından İçişleri Bakanı Süleyman Soyluyu takip eden çalışanın işten çıkarıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet gazetesinde bugün yayınlanan açıklamasında İstanbul Emniyeti bir olayı aydınlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kamera merkezine girdiğinde, beni izlediklerini fark ediyor. Bunları belirleyince, dosya mahkemeye gidince belediye de bir iç soruşturma başlatmış. Bir kişiyi işten atmışlar demişti.

Konuyla ilgili İBBden yapılan yazılı açıklamada, belediye müfettişleri tarafından yapılan inceleme ve araştırmanın ardından 28 Mart 2022de rapor hazırlandığı belirtildi.


Rapora göre; Zabıta Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Komuta Merkezi Zabıta Amirliğinde güvenlik sistemleri teknisyeni olarak görev yapan İstanbul Personel Yönetim A.Ş. (İSPER) bünyesinde işçi statüsünde bulunan Ali Furkan Karakaşın 16.10.2021 ve 17.10.2021 tarihlerinde saat 00.00 ile 00.05 arasında Haliç Deniz Limanı Şube Müdürlüğüne doğru komut vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soyluyu izlediği tespit edildi.

Açıklamada, Hazırlanan Tevdi Raporu; konunun adli açıdan takibi ve soruşturulması için 30.03.2022 tarih ve 473872 sayılı yazımız ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, personel hakkında disiplin işlemlerinin temini için 30.03.2022 tarih ve 476262 sayılı yazımız ile İSPER A.Ş. ye gönderilmiş ve İSPER A.Ş. tarafından söz konusu personelin iş akdi sonlandırılmıştır denildi.

İBBnin yönetiminde şehrin birçok noktasında 120 bin civarında güvenlik kamerası bulunduğu aktarılan açıklamada, Bu kameraların takip ve kontrol merkezlerinde görevli personellerden işini gereği gibi yapmayanlar hakkında idari işlemler yapılmaktadır. Bu anlayışla Sayın İçişleri Bakanını izlediği tespit edilen personel hakkında da derhal gereği yapılmıştır ifadelerine yer verildi.

İMAMOĞLUNUN MOBESE GÖRÜNTÜLERİ HATIRLATILDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlunun İngilterenin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott ile yemek yediğine dair MOBESE görüntülerinin basında yer aldığı hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

Ancak İngiltere Büyükelçisi ile Sayın Ekrem İMAMOĞLU arasında Ocak 2022’de gerçekleşen yemekli görüşmeye ilişkin İçişleri Bakanlığının kontrol ve yönetimindeki MOBESE sistemi üzerinden makam araçlarının görüntülerinin magazinsel bir sürecin parçası olarak medyaya servis edilmesi olayında, bugüne değin herhangi bir soruşturma yürütülmemiş olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. İBB’nin gösterdiği hassasiyetin aynı şekilde İçişleri Bakanlığımızca da gösterilmesini beklemekte olduğumuzu belirtiriz.

Son güncelleme: 23:56 22.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı