• Turkhane Logo

Sinan Oğan cevapladı: Erdoğan'dan makam talebi oldu mu?

Erdoğan'ı destekleyeceğini açıklamasının ardından tepkilerin odağı haline gelen Sinan Oğan 'makam' talebine yönelik tartışmalarla ilgili konuştu. Oğan,

14:23 26 Mayıs 2023 Cuma
Sinan Oğan cevapladı: Erdoğan'dan makam talebi oldu mu?
Erdoğan'ı destekleyeceğini açıklamasının ardından tepkilerin odağı haline gelen Sinan Oğan 'makam' talebine yönelik tartışmalarla ilgili konuştu. Oğan,

Dağılan ATA İttifakının cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Oğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağın, AKPli Cumhur İttifakının cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğanı destekleyeceğini bildiğini söyledi.

HAKARET EDENLERE DAVA AÇACAĞIMOğan, Erdoğanı desteklemesinin ardından kendisine yöneltilen eleştirilere dair şunları söyledi:
Türkiyedeki bu linç kültürünü mutlaka tedavi ettirmemiz gerekiyor. Bu linç kültürünü çok tehlikeli buluyorum. Eleştirilere değil, ama hakaret edenlere dava açacağım.
YAVAŞ ADAY OLSAYDI, ADAY OLMAYACAKTIM!Oğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşın Kemal Kılıçdaroğlundan makam talebi olduğu yönündeki açıklamasına ise, şöyle yanıt verdi:
Sayın Yavaş benim dostumdur. Bu seçim sürecinde de kamuoyuna deklare ettiğim fikirlerim vardı. Eğer Yavaş aday olsaydı, ben aday olmayacaktım. Eğer bir Türk milliyetçisi aday olsaydı, ben aday olmayacaktım. Ben 3 sene önce Bir Türk milliyetçisi aday olursa ben aday olmayacağım dedim. Ve Türk milliyetçilerini adaysız bıraktılar. Ben 3 yıldır bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Sinan Oğan gönüllüleri bizim 3 yıldır ne yaptığımızı gayet iyi biliyor. 3 sene boyunca toplantılar yaptım. Orada bunları anlatmıştım, Siyasetin merkezine Türk milliyetçilerini oturtmalıyız ve HDPyi Türk siyasetinin merkezinden uzaklaştırmalıyız. Biz bunları başardık.
KILIÇDAROĞLU İLE BİR TELEFON GÖRÜŞMEM OLDUSayın Yavaş aday olmadı, Kılıçdaroğlu oldu. Daha doğrusu adaylığını diretti ve herkese kabul ettirdi. Kılıçdaroğlu ile oturduğumuzda çok şey konuşuldu. Ben Tabanınızı nasıl ikna edeceksiniz? Parlamentonda ağırlığınız yok dedim. Ben bir Kılıçdaroğlu bir de Davutoğlu ile görüştüm. En son Kılıçdaroğlu ile bir telefon görüşmem oldu. Ben de Sayın Özdağ ile randevusu olduğunu, bu konuları Özdağ ile konuşabileceğini söyledim.
BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN MAKAM TALEP ETMEK DEĞİLBenim taleplerim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini karşılamaya hazırdı. Benim için önemli olan bir makam, mevki talep etmek değil. Temel konu; ben ikna olmadım. Bu seçimin HDP desteği olmadan alınabileceğini... Açık açık konuştuk. Ben aslında büyük bir fedakarlıkta bulundum. Yoksa ülke bir felakete sürüklenirdi. Yoksa pazarlıklar da yapılırdı, cumhurbaşkanı yardımcılıkları da alınırdı... Eğer Sayın Yavaş yanlış anlamışsa tekrar ifade edelim....
PAZARLIK OLMADI, İLKELER ÇERÇEVESİNDE BULUŞTUKSinan Oğan, Erdoğandan makam talebi olup olmadığı yönündeki soruya ise, şu yanıtı verdi:
Erdoğandan benim hiçbir talebim olmadı, makam mevki anlamında. Sayın Kılıçdaroğlu bunları verebileceğini söyledi. Ama ben dediğim gibi, önce ikna olmalıydım, ama ikna olmadım. Ben ikna olmayınca bunların hiçbir anlamı kalmadı. Öyle iddia edildiği gibi; ben kendisinden randevu talep etmedim. Sayın Erdoğanın özel kalem müdürü aradı ve böyle bir talebin olduğunu söyledi. Ben de İstanbuldaydım, adabına uygun bir biçimde Olabilir dedim. Bundan önce Erdoğanın görevlendirdiği bir isimle görüşmem olmuştu. Karşılıklı Şunu yapalım, bunu yapalım olmadı. Ortaya ilkeler koyduk, bu ilkeler Sayın Erdoğan tarafından kabul edildi. 

Son güncelleme: 14:23 26.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı