• Turkhane Logo

Silivri'de ölen Ferhan Yılmaz'ın ağabeyi: Doktor 'ne olduysa içeride oldu' dedi

Cezaevinde ölen tutuklunun ağabeyi Hikmet Yılmaz hastanede doktorun kendisine ‘Kardeşine ne olduysa içeride oldu. Hastaneye getirilirken ölmüştü, iç organları patlamıştı’ dediğini aktardı.

16:06 13 Nisan 2022 Çarşamba
Silivri'de ölen Ferhan Yılmaz'ın ağabeyi: Doktor 'ne olduysa içeride oldu' dedi
Cezaevinde ölen tutuklunun ağabeyi Hikmet Yılmaz hastanede doktorun kendisine ‘Kardeşine ne olduysa içeride oldu. Hastaneye getirilirken ölmüştü, iç organları patlamıştı’ dediğini aktardı.


Silivri Cezaevi’nde yaşamını yitiren Ferhan Yılmazın ağabeyi Hikmet Yılmaz, kardeşinin tahliyesine 2 gün kala işkenceyle öldürüldüğünü söyledi.

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından 2 tutuklu yaşamını yitirdi. İlk olarak adı “Serhan” olduğu duyurulan Ferhan Yılmaz’ın cenazesini Silivri Devlet Hastanesi’nden alan aile, cenazeyi dün akşam saatlerinde Batman’ın Kanîrewa (Örmegözü) Köyü’nde toprağa verdi. Yetkililer, ön otopsi raporunu almak isteyen aileye 6 ay sonra ancak verilir cevabı verdi. Silivri Cezaevi’nde yaşananlara dair yetkililerden bilgi ve otopsi raporu alamayan aile, cenazede görülen işkence izlerinden dolayı çocuklarının katledildiğini belirtiyor. Ferhan Yılmaz’ın ağabeyi Hikmet Yılmaz, kardeşinin ölümünden önce ve sonrasında yaşananlara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.


‘TAHLİYESİNİ BEKLEDİĞİMİZ GÜN CENAZESİ GELDİ ’

Ön otopsi raporunun kendilerine verilmemesine tepki gösteren Yılmaz, cinayetin gizlenmeye çalışıldığını ifade etti. Kardeşinin tahliyesine 2 gün kala işkence edilerek öldürüldüğünü kaydeden Yılmaz, “Cezaevi önünde onu karşılayacağımız gün cenazesini aldık” dedi.

‘İLK ÖNCE FENALAŞTI, KALP KRİZİ GEÇİRDİ DEDİLER’

Cezaevi idaresinin Ferhan Yılmaz’ın kalp krizi geçirdiği bilgisini verdiklerini dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

Cezaevi idaresinden bizi arayanlar ilk önce ‘fenalaştı ve kalp krizi geçirdi’ dedi. Haberi alır almaz aileden birkaç kişi, uçakla İstanbula gittik. Gittiğimizde kardeşimi Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırmışlardı. Cezaevini tekrar aradık. Kalp krizi geçirdiğine inanmadığımızı söyledik. 2 kişi yaşamını yitirdi. İkisi de aynı anda mı kalp krizi geçirdi? Bu kez bize, ‘hap alıp, isyan ettiler’ dedi. Çelişkili bilgiler verdiler. Cezaevinde ağır kesici almak için bile revire gardiyanlarla gidiliyor, imza atılıyor, daha sonra ağrı kesici veriliyor.”

‘ÇELİŞKİLİ BİLGİLER CİNAYET OLDUĞUNUN KANITI’

“Bunca sıkı denetime rağmen nasıl oluyor da hap alıp, isyan ediyor? Tahliyesine 2 gün kalan bir tutuklu neden isyan çıkarsın? Verdikleri çelişkili bilgiler olayın cinayet olduğunun bir kanıtı.

‘DOKTOR ‘İÇ ORGANLARI PATLAMIŞ, NE OLDUYSA İÇERİDE OLDU’ DEDİ

Yılmaz, hastanede doktorun kendisine aktardığı dikkat çeken bilgileri de şu şekilde paylaştı:  “Doktor bana, ‘Kardeşine ne olduysa içeride oldu. Hastaneye getirilirken ölmüştü. İç organları patlamıştı, kalp krizi geçirmemişti.’”

PARA HESABA AKTARILMADI  

Tahliyesine 2 gün kalan Yılmazın ölümünden üç gün önce annesi ile konuştuğunu ve annesinin Yılmaza 400 TL para gönderdiğini belirten ağabey Yılmaz, Annem parayı EFT ile gönderdi. Para cezaevine gitmişti ama kardeşimin hesabına aktarılmamıştı. Sonraki gün tekrar annemi arayıp ‘Gelmedi hala’ dedi. O parayı kardeşimin hesabına bilerek yatırmadılar. Dün de anneme kardeşimin cenazesi geldi. Annemin feryatları hala kulaklarımda yankılanıyor. Bu feryat bunu yaşatanların peşini bırakmayacak  diye konuştu.

GÖZLERİNDEN VE BURNUNDAN KAN GELİYORDU’

Kardeşinin cenazesini yıkadığını ve gördüğü karşısında dehşete düştüğünü ifade eden Yılmaz, şunları belirtti: “Gözlerinin altından kan akıyordu, kan gelmesin diye burun deliği pamuklarla tıkatılmıştı. Boğazında ise izler vardı. 1980’lerde Diyarbakır Cezaevi’nde yaşatılanların aynısı Silivri Cezaevi’nde yaşatılmış. İşkence, baskı ve zulüm en sonunda katliam yaşanmış. Kardeşim işkenceyle öldürülmüş. Burada kimin sorumluluğu varsa hukuk önünde hesap vermeli. Cezaevi idaresi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Olayın üstünden 3 gün geçmesine rağmen Adalet Bakanı hala bir açıklama yapmadı.”

MİLLETVEKİLLERİNİN DAHİ ALINMADIĞI YERDE GERÇEKLER ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR  

Cezaevinde yaşananlara ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) milletvekillerinin kendilerine ulaştığını ve olaya ilişkin bilgi altığını aktaran Yılmaz, “Arayan vekiller, ‘Bizi de cezaevine almıyorlar’ dedi. Milletvekillerinin dahi alınmadığı bir cezaevinde gerçeğin üstü örtülmeye çalışılıyor” diye belirtti.

Son güncelleme: 16:06 13.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı