• Turkhane Logo

Sezgin Baran Korkmaz mahkemede susma hakkını kullandı, tutukluğu uzatıldı

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın, hakkındaki iade taleplerinin değerlendirilmesi için 5 Temmuz'a kadar tutuklu kalması kararı alındığı öğrenildi.

17:38 21 Haziran 2021 Pazartesi
Sezgin Baran Korkmaz mahkemede susma hakkını kullandı, tutukluğu uzatıldı
SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın, hakkındaki iade taleplerinin değerlendirilmesi için 5 Temmuz'a kadar tutuklu kalması kararı alındığı öğrenildi.


Avusturyada Türkçe yayımlanan Yeni Vatan Gazetesi (Neue Heimat Zeitung) yayıncısı Birol Kılıç, Viyana Ağır Ceza Mahkemesi yetkilisine atfen BBC Türkçeye açıklamasında, Sezgin Baran Korkmazın hakim karşısında susma hakkını kullandığını, mahkemenin iade talebinin incelenmesi amacıyla tutukluluk süresinin 5 Temmuza kadar uzatılması kararı aldığını söyledi. 

Avukatları, Sezgin Baran Korkmazın, suç gelirlerinin aklandığını bilmesine rağmen sessiz kalmak iddiasıyla ABDde başlatılan soruşturma nedeniyle gözaltına alındığını söylemişti.


Sezgin Baran Korkmazın avukatı Volkan Dülger, müvekkilinin Türkiyede yargılanmak istediğini söyledi. Korkmazın 14 günlük tutukluluk süresince itiraz hakkı bulunuyor.

ABDnin Utah eyaletinde görülen davada, SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmazın, Türkiyedeki mal varlıklarına kara para aklandığı iddiasıyla savcılık tarafından yapılan el koyma talebi ve Avusturyadaki hukuki süreç ile ilgili gelişmelerin Korkmazın durumunda belirleyici olacağı ifade ediliyor.

Avukatları, Korkmazın Avusturyada tutuklanmasının eski dosyayla bağlantılı yeni bir dava olduğunu söylemişti.

ABDnin Utah eyaletinde görülen mevcut davada savcılık, Sezgin Baran Korkmazın Türkiyedeki mal varlığına kara para aklandığı iddiasıyla el koyma talebinde bulundu.

BBC Türkçenin kamuya açık mahkeme tutanakları, belgeler, avukatlar ve davayı yakından takip edenlerden edindiği bilgilere göre ABDde savcılığın Utah Mahkemesine 17 Haziranda ilettiği aralarında SBK Holdingin şirketlerinin, mülklerinin ve hesaplarının da bulunduğu el konulması talep edilen mal varlıkları listesine ilişkin kararın 23 Ağustostaki duruşmada alınması bekleniyor.

Utah Mahkemesinde görülen davada, Sezgin Baran Korkmazın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ile Lev Aslan Dermenin (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ve Amerikan Vergi Dairesini (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları nasıl akladıkları inceleniyor.

Savcılık, 17 Haziran 2021de söz konusu dava dosyasındaki baş sanık Dermenin, Sezgin Baran Korkmaz ile ortak olduğu SBK USA Inc şirketinin tüm malvarlıklarına el konulmasını istedi.

Savcılık talebinde, listelediği tüm mülklerin ve varlıkların, dolandırıcılık ve kara para aklama yoluyla elde edildiğini ispat edebileceğini iddia etti.

Savcılığın mahkemeye sunduğu dilekçede, Sezgin Baran Korkmaza ve şirketine ait el konulması talep edilen mal varlıkları arasında, Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayine gönderilen yaklaşık 8 milyon dolar, SBK Holding AŞ ve sanıklar veya SBK Holding kontrolü altındaki kuruluşlar tarafından devredilen tüm mülkler, SBK Holdins USA Inc tarafından devredilen onlarca milyon dolar, Bodrumdaki Kervansaray Hotels, Sezgin Baran Korkmaza ait TC-YYA kuyruk numaralı Bombardier Global özel jeti, Setap (Blane) Teknolojiye ait Beylerbeyi, Ortaköy ve Kuruçeşmedeki arsalar, SBKya ait bir yat da var.

Davada, Sezgin Baran Korkmazın iş ortaklığı yaptığı Kingston ailesi ve Dermen, ABDdeki şirketlerinin, 2010-2016 yılları arasında yenilenebilir biyoyakıt üretip sattığına dair sahte belgeler düzenleyerek, ABD Milli Gelirler Vergi Dairesinin (IRS) sağladığı yaklaşık 511 milyon dolarlık vergi indiriminden haksız yere faydalanmakla suçlanıyor.

Mahkeme belgelerinde vergi teşviki kullanılarak usulsüzlük sonucu elde edilen gelirlerin yaklaşık 134 milyon dolarlık kısmının da Sezgin Baran Korkmazın Türkiyede sahibi ve bağlantılı olduğu şirketlere gönderdiği öne sürülüyor.

Davada Kingston ailesi üyeleri, (Jacob, Isaiah, Rachel ve Sally Kingston) ifadelerinde 2014-2018 yılları arasında biyoyakıt dolandırıcılık ağı ile vergi teşviki sağlayan ABD Hazinesinden elde ettikleri gelirleri Sezgin Baran Korkmazın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu SBK Holding kontrolündeki inşaat, ilaç şirketleri, gayrimenkul yatırımları aracılığıyla Türkiyeye gönderdiklerini itiraf ettiler. 

Lev Dermen ise suçlamaları reddetti ama sanıklar, 2019 ve 2020de suçlu bulunup mahkum edildiler. 

Kingston ailesi ve Dermen hakkındaki cezanın karar süreci devam ederken, ABD de vergi teşvik yöntemleri ile usulsüzlük yapılarak elde edilen ve aklanan paraları geri alma için yasal süreci devam ettiriyor.

Sezgin Baran Korkmazın ABDnin talebiyle Avusturyada gözaltına alınmasının hangi dosyayla bağlantılı olduğuna dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bazı kaynaklar, Korkmaza Türkiyede yöneltilen suçlamalar ve Lev Dermenin mahkemedeki ifadelerine bakıldığında Korkmaz hakkında ABDde gizli bir iddianame daha olabileceği yorumu yapıyor. Ancak eğer iddia edildiği gibi gizli bir iddianame varsa, Korkmaz ABDde gözaltına alınana ya da alınacağının duyurulmasına kadar bu iddianame üzerindeki gizliliğin kalkması beklenmiyor.

Hukuk uzmanlarının dikkat çektiği bir diğer nokta da, Korkmazın Utah Mahkemesinde görülen mevcut davada müşterek davalı konumuna getirilmiş olma ihtimali. 

Bu dava, Kingston ailesi ve Dermenin ABD Hazinesini dolandırarak Türkiyedeki şirketler dahil farklı aracılar üzerinden kara para akladıkları iddialarını inceleyen mevcut soruşturmanın görüldüğü dava. Hukukçular, Korkmazın müşterek davalı konumuna getirilebilmesi için ayrı bir iddianame hazırlanmış olması gerektiğini, Avusturyadaki tutukluluğunun da bununla ilgili olabileceğini ifade ediyor. 

Habere göre, Sezgin Baran Korkmazın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı mal varlığı değerini aklama davasının ilk duruşmasının görüldüğü 17 Mayısta mahkeme Korkmaz hakkında yakalama kararını kaldırarak, yokluğunda tutuklama kararı verdi.

Suç gelirlerini aklama iddiasıyla açılan bu davada Korkmazın beş yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Korkmaz ve çevresindeki şahısların ortak hareket ederek ABDdeki irtibatları ile elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları belirtiliyor.

Mahkeme duruşmayı 18 Ocak 2022ye erteledi.

Son güncelleme: 17:38 21.06.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı