• Turkhane Logo

Scholz, Leopard 2 tankının Ukrayna'ya sevkiyatını duyurdu

Almanya hükümeti, Ukrayna’da devam eden savaş için 14 adet Leopard 2 tankı göndermeye karar verdi.

17:32 25 Ocak 2023 Çarşamba
Scholz, Leopard 2 tankının Ukrayna'ya sevkiyatını duyurdu
Almanya hükümeti, Ukrayna’da devam eden savaş için 14 adet Leopard 2 tankı göndermeye karar verdi.

TURKHANE.COM- MOSKOVA 
Şansölye Olaf Scholz, Almanyanın silahlı kuvvetlerin stoklarından Ukraynaya 14 Leopard 2 tankı göndereceğini söyledi. Berlin, müttefiklerin kendi Leopard 2lerini Kieve göndermelerine de izin verecek. AB, daha önce Alman yetkililerin tutumu nedeniyle bu tankları Ukraynaya tedarik edemeyeceklerini açıklamıştı.
Almanya, Ukraynaya silahlı kuvvetlerine yedeklerinde bulunan 14 Leopard 2 tankı gönderecek. Bloomberg, Almanya Şansölyesi Olaf Scholzun bir açıklamasına atıfta bulunarak bu konuda, Bu karar, elimizden gelen en iyi şekilde Ukraynaya verdiğimiz  desteği gösteriyor. Eylemlerimiz uluslararası düzeyde koordine edilerek sonuca varıyoruz” dedi.
Şansölye yaptığı açıklamada, Berlinin müttefiklerin Ukraynaya kendi Leopard 2 tanklarını tedarik etmesine de izin vereceğini söyledi. Bloomberg, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavistonun daha önce ülkenin Leopard tanklarının Ukraynaya gönderilmesine katılmaya hazır olduğunu doğruladığını kaydetti.
WSJ 24 Ocakta ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Ukraynaya önemli sayıda M1 Abrams tankı göndermeye meyilli olduğunu bildirdi. Reuters kaynakları, ABDnin artık tanklarını göndermeye itiraz etmediğini doğruladı. Aynı gün Polonya, Leopardın tedarikini kabul etmesi için Almanyaya resmi bir talep gönderdi.
Rusya hemen tepki gösterdi
Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Batılı ülkeler tarafından Ukraynaya zırhlı araç teslimatının alandaki durumu değiştirmeyeceğini, ancak gerilimi uzatabileceğini ve Ukrayna devletine daha fazla sorun çıkarabileceğini söyledi. “Operasyon devam edecek. Bu tanklar imha ediliyor ve tıpkı diğerleri gibi yenileride imha edilecek” dedi.
Almanyanın Ukraynaya olası bir tank tedariği konusunda Berlin yönetimiyle görüşmelerde bulunmadıklarını söyleyen Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Ukraynadaki çatışmanın diplomatik yollardan çözülmesi için şu anda bir perspektif bulunmadığını dile getirdi.
Batılı analistlerin Ukraynaya silah tedarikinin kıtanın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacağını söylerken hata yaptıklarını savunan Peskov, Bu saçma inanç yalnızca korkunç dönemin devamına yol açar dedi.
Peskov, “Maalesef, kıtanın güvenliğinin savaşa devam ederek sağlanabileceğine inanan bir dizi politikacının, bir dizi uzmanın ve ordunun varlığını görüyoruz. Bu saçma bir inanç, hem askeri hem de siyasi düşünce olarak çıkmaz bir yol dedi.

Son güncelleme: 17:32 25.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı