• Turkhane Logo

SBK'nın ortağı Levon Termendzhyan nasıl Lev Aslan Dermen oldu?

Lev Aslan Dermen kimdir veya gerçek adı olduğu belirtilen Levon Termendzhyan kimdir

19:07 21 Haziran 2021 Pazartesi
SBK'nın ortağı Levon Termendzhyan nasıl Lev Aslan Dermen oldu?
Lev Aslan Dermen kimdir veya gerçek adı olduğu belirtilen Levon Termendzhyan kimdir

Avusturyada ABDnin talebi üzerine gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmazın birlikte hareket etmekle suçlandığı isimlerden biri de ABDde yaşayan Ermenistan vatandaşı  Levon Termendhzyan. Türkiyede bir çok isim ile görüştüğü ortaya çıkan Levon Termendhzyana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş. Lev Aslan Dermen ismini alan Termendhzyan ile ilgili ilginç iddialar var. 
ABD’de 130 yıla mahkum edildi 
Levon Termendhzyan, Noil Energynin sahibi. Aynı zamanda SBK Holding USA diye bir başka şirketi daha var. SBK Türkiyenin kardeş şirketi. Washakie Renewable Energy şirketlerinin sahibi Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerle birlikte, organize bir şekilde sahte evraklarla hayali ihracat yaparak ABD Hazinesi’nden 1 milyar dolar haksız vergi iadesi ve teşvik almakla suçlanıyor. 130 yıla mahkum edildi. Hâlâ yargı süreci devam ediyor.

Bu arada  Levon Termendzhyan, Türkiyedeki yatırımları nedeniyle belli ki bazı çevreler tarafından çok seviliyor, Türk vatandaşlığı da veriliyor kendisine. Adı oluyor Lev Aslan Dermen. 
Kendisinin ABD mahkemelerinde verdiği ifadeye göre aslanları çok severmiş. O yüzden kendisine Aslan soyadını seçmiş. 

Mansimov’un iddiası
Mübariz Mansimov Gurbanoğlu daha önce Levon Termenzhyan iddialarını “Asla bir Ermeniyle ortak olmam” diyerek yanıtlamıştı, Azerbaycan basınında. Ancak gel gör ki içeride durum farklı. İş ve para için olmuş demek ki. Öyle görünüyor.  Ya da hiç farkında  olmadan ilişkilendirildi Aslanla. 
Mansimov, Yalıkavak Marinayı alırken de bilmediği (!) bir şekilde dolandırılmış.

O dönem gazetelere verdiği bazı röportajlarda sözleşme İngilizce yazıldığı için tam anlamadığını söylüyor. Ve sonraki yıllarda dolandırıldım diye Türkiyedeki ortaklarından (Ağar) bahsediyor. Lev Aslan belki de bu dolandırıcılık zincirinin içinde Ağarın tarafındaydı. Bilmiyoruz.
Mehmet Ağar, Sezgin Baran Korkmaz (SBK) ve Mansimovun katıldığı Bereket-Yasemin Öner çiftinin nikahında şahitlerden biri de, Levon Termenzhyan. Bu üçlü sadece bu düğünde aynı karede görüntülenebiliyor.


Türkiye’deki bağlantılar
Levon Termendzhyanın (Lev Aslan Dermen) ABDdeki avukatı ünlü bir Ermeni. Mark Kirakos. Michael Jacksonun da avukatlığını yapmış, ünlülerin avukatı olarak biliniyor. Mahkemeye verdiği savunmalarda ABDde vergi kaçakçılığı ve para aklamadan yargılanan Kingstonların Levonun Türkiyedeki bağlantılarını kullandığını söylüyor.
Lev Aslan Dermenin Türkiyede ne kadar derin bağlantıları olduğunu siz düşünün artık. ABDdekilere kıyak geçebilecek kadar...Yine bu savunmada Lev Aslan Dermenin Kingstonların aklaması gereken parasıyla Lüksemburg ve Türkiyedeki bankalar aracılığı ile İrlanda ve Hindistandan mal aldığı söyleniyor. Ayrıca bu süreçte lüks araçlar alım satımı yaparak da paranın aklandığı yönünde iddialar var. 
Öyle görünüyor ki para aklamanın en güzel ve kolay yollarından biri modifikasyonlu araba alıp satmak. Bu arada olayın öznelerinden Lev Aslanın ortağı Jacob Kingston, Türkiyeye kaçmak üzereyken yakalanmıştı. İddianemede, bu yakalanma olayından hemen önce Türkiyede özel bir bankadaki Lev Aslan Dermenin hesabına yüklü miktarda para transferi yaptığı ve bununla kendisine deniz kıyısında bir ev satın aldırdığından söz ediliyor. (Para transferi tarihi, 5 Mart 2014)Yargıç güvenlik görevlileri tarafından korunuyordunuz, bunun sebebini ve ilişkilerini biliyoruz diyor ama hangi güvenlik görevlisi, hangi ülkede korunuyordu, kimler tarafından korunuyordu sorusunu sormuyor.
ABDli yargıç ilerleyen sorgularda, söz konusu özel banka üzerinden yapılan transferin sadece bir örnek olduğunu belirtiyor ve “Türkiyedeki para transferlerinizin listesi var” diyerek aslında işin Türkiyedeki ayağından haberdar olduklarının sinyallerini veriyor.
Borajet ve TermendzhyanBir ara Borajetin Yerevan’a sefer düzenleyeceği haberleri çıkmıştı, hatırladınız mı? Orada da var Lev Aslan. Borajeti eski sahibi Ayaslıdan almak istiyor Kingston kardeşler Ekim Alptekin aracılığı ile. Alptekin o dönem Türk-ABD İş Konseyinin başkanı. Sonrasında ajanlıkla da suçlandı. TVlerde reddetti.
Bu satış işlemleri sırasında Sezgin Baran Korkmaz, Ekim Alptekin, Lev Aslan Dermen birlikte Türkiyeye Borajetle uçuyorlar, alım anlaşması için. Ancak burada da Yalıkavaktaki gibi bir sorun çıkıyor. 2016da 377 Milyon Dolar değer biçilen şirket ne hikmet ise aynı yıl Aralık ayında 250 Milyon  Dolara SBKya satılıyor.
Levona duygusal bir kıyak geçme için belki de Ermenistan uçuşları başlatılacağı haberi de o zamanlar çıkmıştı. Ya da belki de Ermenistanı da para aklama zincirine ekleyeceklerdi. Bilmiyoruz. Borajetin eksi sahibi de Mansimov gibi dolandırıldığını söyleyerek dava açıyor, ama sonuç yok.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,ta  Sezgin Baran Korkmazın iş ortağı Levon Termendzhyanın Türkiye Vatandaşlığı verilmesini gündeme getirdi

Levon Termendzhyanın, Belize vatandaşlığı almak için, Belizedeki bir bakana rüşvet verdiği ortaya çıkınca, Belize Parlamentosu ve yargısı ayağa kalktığını hatırlatan Öztrak Bu kişi sonradan Lev Aslan Dermen olmuş. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmış. Koskoca Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Türkiye Cumhuriyeti yargısının, 419 bin nüfuslu Orta Amerika ülkesi olan Belizenin parlamentosunun ve Belize yargısının yaptığını yapamaması bizim yüreğimizi acıtıyor. dedi 

Son güncelleme: 19:07 21.06.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı