• Turkhane Logo

Rusya’nın Afrika ülkelerine yönelmesi ne anlama geliyor?

Rusya’nın Afrika ülkelerine yönelmesi yeni gelişen jeopolitik olaylarla alakalı

19:39 28 Ocak 2023 Cumartesi
Rusya’nın Afrika ülkelerine yönelmesi ne anlama geliyor?
Rusya’nın Afrika ülkelerine yönelmesi yeni gelişen jeopolitik olaylarla alakalı

TURKHANE.COM- MOSKOVA 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ocak ayı sonunu kapsayan Afrika ülkeleri turu devam ediyor. Lavrov, benzer bir Afrika turuna geçtiğimiz yaz aylarında da çıkmıştı.
Rusya’nın bir bütün olarak Afrika ülkelerine ilgisi yeni değil. Ancak kıta dışı aktörlerin Afrika ülkeleriyle kurduğu ilişkiler ve güç mücadelesi son yıllarda artıyor. Özellikle Çin ve AB ülkeleri yoğun ziyaretler yapıyorlar. 
Afrika önceliği olan bu ülkelerin bakanları, mevkidaşlarıyla hem ikili hem de bölgesel işbirliğine giriyorlar. Gittiği yerlerde Ukrayna savaşını da gündem yapan Lavrov, Kiev’e destek olan Batılı güçleri çalışmaları artırmakla suçladı.
Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı Grigory Lukyanov, Lavrov’un Afrika turunu değerlendirdi.
“Lavrovun ilk kez ziyaret edeceği Eritre, yalnızca BM Genel Kurulundaki destekle değil, aynı zamanda Sovyet dönemindeki karmaşık ilişkiler tarihiyle de birbirine bağlı. Çünkü Moskova, ülkenin Etiyopya içinde kalmasına yardımcı oldu. Şimdi olası Rusya-Eritre işbirliğinin temeli, Rusyanın bir bütün olarak Afrika pazarlarına potansiyel bir giriş noktası olarak Afrika Boynuzunun stratejik bölgesine karlı ekonomik nüfuz etme olasılığıdır. Yorumunu yaptı. 
Lukyanov, büyüyen Etiyopya ekonomisinin, Eritrenin bağımsızlığını kazanmasından sonra kaybettiği Kızıldenize erişmesi gerektiğini ve Katarın arabuluculuğuyla iki ülkenin daha önce uzlaşma anlaşmaları imzalamayı başardığını belirtiyor.  “Başta yaptırım uygulanan Eritrenin ortağı Katar olmak üzere Arap ülkeleri ve ülkeyi Yemende askeri operasyonlar yürütmek için üs olarak kullanan BAE, ona ve çevre ülkelere yatırım yapıyor, gelişmesiyle ilgileniyorlar. Amerika Birleşik Devletleri, özellikle Rusya ve Çin (ki Çin’in zaten komşu Cibutide bir deniz üssü var) dışında Kızıldeniz bölgesinde yeni oyuncular var” diyor.
Lukyanov, Rusya’nın Asya, Güney Asya ve Afrika ülkelerine yönelmesinin yeni gelişen jeopolitik olaylarla alakalı olduğunu ve Rusyanın bölgedeki konumunu güçlendirmekle son derece ilgilendiğini belirtiyor. “2019-2021de yapılan hazırlıklar boşuna değil. O zamanlar Kızıldenizdeki, Sudandaki Rus deniz üssüyle ilgili müzakereler yapıldı. Çünkü bu iki noktadaki varlığı Moskovanın jeopolitik konumunu güçlendiriyor ve Rusya için garantileri oluşturuyor.” 
Uzman, ayrıca bu bölgelerde Rus diplomasisinin, yalnızca zorlu iç siyasi sıkıntılarla değil, aynı zamanda ABD ve AB baskısının etkisi altında olduğunu belirtiyor.

Son güncelleme: 19:39 28.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı