• Turkhane Logo

Rus petrolünün geçişi için Ukrayna tarifeyi ikiye katlıyor

Ukrayna Rus petrolünün Avrupa'ya geçişi için aldığı ücreti ikiye katlıyor...

14:51 26 Mart 2023 Pazar
Rus petrolünün geçişi için Ukrayna tarifeyi ikiye katlıyor
Ukrayna Rus petrolünün Avrupa'ya geçişi için aldığı ücreti ikiye katlıyor...

TURKHANE.COM - MOSKOVA 
Kommersant tarafından verilen haberde, Ukraynanın Rus petrolünün Avrupaya geçişi için tarifeyi ikiye katlamaya hazırlandığı bilgisini veriyor. 
Uzmanlar, böyle bir fiyat artışının bile Rusyadan gelen petrolün Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler için karlı olmaya devam edeceğini ve akışın devam edeceğini söylüyor.
Ukrayna, 2023ün başından bu yana ikinci kez, Rus petrolünün kendi topraklarından Druzhba petrol boru hattı üzerinden Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyetine geçişi için tarifeyi yükseltmiş olacak. 
Komersant’ın yazdığı rakamlara göre, oranı ikiye katlayarak ton başına 27,2 €ya çıkarmış olacak. Değişikliklerin 1 Nisanda yürürlüğe gireceği varsayılıyor ancak nihai bir karar verilmezken taraflar arasındaki müzakereler devam ediyor.
Druzhba boru hattı aracılığıyla petrolün pompalanması için ödeme yapan Rus Transneft, Kommersanta Kievin niyetinin farkında olduklarını ancak şirketin artışın zamanlaması ve parametreleri hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Gazete, Kievde tarifeyi yükseltme ihtiyacının, Rus askeri harekatı sırasında zarar gören petrol ulaşım altyapısının eski haline getirilmesinin maliyetiyle açıklandığını yazıyor.  
Bu arada, ikinci çeyrekte Druzhba boru hattının güney kanadı yoluyla yapılan teslimatların %30 artarak günde 321.000 varil (üç ayda yaklaşık 4 milyon ton) olması planlanıyor.  Kommersantın kaynakları, aynı zamanda, Rusyanın Polonyaya petrol tedarikinin yeniden sağlanması nedeniyle petrol boru hattının kuzey kanadı boyunca ihracat hacimlerinin de artırılabileceğini kaydetti.

Son güncelleme: 14:51 26.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı