• Turkhane Logo

Polonya'da rüşvet karşılığı vize skandalı iktidarı köşeye sıkıştırdı

İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi seçim kampanyasını göçmen karşıtlığı üzerine kurmuştu

12:00 18 Eylül 2023 Pazartesi
Polonya'da rüşvet karşılığı vize skandalı iktidarı köşeye sıkıştırdı
İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi seçim kampanyasını göçmen karşıtlığı üzerine kurmuştu

Polonyada muhalefete liderlik eden Donald Tusk, 2014-2019 periyodunda Avrupa Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştı (Reuters)
Polonyada kritik önemdeki seçimlere bir ay kala, yabancılara rüşvet karşılığı vize verildiğinin ortaya çıkması göçmen karşıtı Hukuk ve Adalet Partisini (PiS) köşeye sıkıştırdı.
Polonya kamuoyunda geniş ses getiren skandalla birlikte, başta Afrika ve Asyada olmak üzere tüm dünyadaki Polonya konsolosluklarının rüşvet karşılığı Polonya vizesi ve ABye erişim imkanı sunduğu ortaya çıkmıştı.
Polonya medyası 2021den bu yana her biri binlerce dolar karşılığında 250 bine yakın vize verildiğini öne sürdü. Yerel medyada yer alan haberlerde, birçok göçmenin çok girişli Polonya vizesini kullanarak Meksikaya seyahat ettiği ve ardından ABDye giriş yaptığı belirtildi.
Muhalefet lideri Donald Tusk, seçime bir ay kala ortaya çıkan rüşvet şemasını Polonyanın 21. yüzyıldaki en büyük skandalı olarak tanımlarken, hükümetse konuyla ilgili gerekli adımların atılacağını açıkladı.
Polonya Dışişleri Bakanlığı cuma günü tüm dünyada vize süreçlerine aracılık eden şirketlerle yapılan sözleşmelerin iptal edildiğini duyurulurken, tüm konsoloslukların olağanüstü bir denetime tabi tutulacağı ifade edildi.
Bakanlık bünyesindeki Hukuk ve Uyum Bölümüne liderlik eden Jakub Osajdanın görevine de son verildi.
Bakanlığın açıklamasında son olarak 2014te Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Radoslaw Sikorski de skandalla ilişkili olmakla suçlandı.

Polonyada iktidardaki muhafazakâr milliyetçi parti lideri Jaroslaw Kaczynski

Polonyayı sarsan vize skandalı konsolosluk işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzykin beklenmedik şekilde görevden alınması ve milletvekili adaylığının düşürülmesiyle ortaya çıkmıştı.
Wawrzykin görevden alınmasının ardından Gazeta Wyborczada yayımlanan haberde, yürütülen soruşturmanın AB dışı ülkelerin vatandaşlarından vize karşılığında 5 bin dolara kadar rüşvet alındığı iddialarına odaklandığı ifade edilmişti.
Onet internet sitesi, Hindistanda vize verilen bazı kişilerin Bollywooda iş yapan bir film ekibi gibi başvuru yaptıklarını ve Polonya vizesi aldıktan sonra bunu Meksikaya seyahat etmek için kullandıklarını belirtti.

Polonyada muhalefete liderlik eden Donald Tusk, 2014-2019 periyodunda Avrupa Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştı


Seçim sürecine damga vurdu
Seçimlere bir ay kala ortaya çıkan vize skandalı, üst üste üçüncü kez iktidarı almak isteyen PiS için giderek büyük bir problem olarak görülüyor.
Zira iktidar kanadı tüm seçim kampanyasını göçmen karşıtı sert söylemler üzerine kurmuş ve göçmen akışını durdurmak için Belarus sınırına bir duvar inşa etmeyi vaadetmişti.
Durumun kontrol altında olduğu konusunda  ısrar eden Başbakan Mateusz Morawiecki, Polonyada yasa dışı göçmen problemi yok ifadelerini kullanırken, muhalefet lideri Donald Tuskı da alternatif bir yanlış gerçeklik yaratmaya çalışmakla suçladı.
Ancak muhalefet 15 Ekimde yapılacak seçimler öncesinde ortaya çıkan vize skandalını bir fırsat olarak görüyor.
Konuyla ilgili yaptığı konuşmada PiSi eleştiren Tusk, Ne zamandır bundan haberiniz vardı? Bundan maddi çıkar sağlayan işbirlikçileriniz ve çalışanlarınız kim? Polonyalılar bu dolandırıcılığı öğrenmesini engelleyecek bir düzen kuracaklar. Her zamanki gibi, bu olayla ilgili gerçeği de 180 derece tersine çevirmek istiyorlar diye konuştu.
Polonyada vize skandalı öncesinde yapılan anketler 15 Ekimdeki seçimlerde başa baş bir yarış öngörüyor. Yapılan son ankette PiS yüzde 38 seviyelerinde görülürken, Tuskın liderlik ettiği Sivil Koalisyonun da yüzde 30 civarında oy alacağı tahmin ediliyor. 
Bu rakamlar her iki partinin de tek başına iktidar olamaması anlamına geliyor.

Son güncelleme: 12:00 18.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı