• Turkhane Logo

Peru Cumhurbaşkanı gözaltına alındı

Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo darbecilikle suçladığı kongreyi feshetti ve yeni seçim yapılacağını açıkladı. Bu kararın ardından Castillo gözaltına alındı.

01:13 08 Aralık 2022 Perşembe
Peru Cumhurbaşkanı gözaltına alındı
Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo darbecilikle suçladığı kongreyi feshetti ve yeni seçim yapılacağını açıkladı. Bu kararın ardından Castillo gözaltına alındı.

Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, hükümeti devirmeye çalışmakla suçladığı Kongrenin feshedildiğini ve acil durum hükümetinin kurulduğunu duyurdu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Francisco Morales, anayasaya göre Castillonun kararını desteklemeyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluartenin görevini devralması gerektiğini belirtti. Daha sonra Castillo gözaltına alındı.

Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, ulusa sesleniş konuşmasında, Kongrenin feshedildiğini, bugünden itibaren ülkeyi acil durum hükümetinin yöneteceğini ve yeni Kongre için seçime gidilerek 9 ay içerisinde yeni anayasanın hazırlanacağını söylemişti. Kongrenin hükümetini hedef aldığını ifade eden Castillo, Kongre hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi yerle bir etti. Bir Kongre diktatörlüğü kurmak için Anayasa Mahkemesinin onayıyla güçler dengesini bozdu demişti.

Cumhurbaşkanı Castillonun Kongreyi feshetme kararı almasının ardından çeşitli siyasi bloklara mensup Kongre üyeleri, bu adımı darbe olarak niteledi.
Kongreye sunulan gensoru önergelerinde Castillonun görevde kalmasını savunan sol görüşlü Kongre üyesi Ruth Luque, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bugün bir darbe düzenlendi. Benim çağrım her zaman mevcut anayasal çerçevelere saygı duymaktan yana oldu. Pedro Castillo hükümeti artık demokratik bir hükümet değildir dedi.
Sağcı Kongre üyesi Jose Cueto da Castillonun yaptığı bir darbedir. Hiç kimse gaspçı bir hükümete boyun eğmek zorunda değil. Ordu diktatörü değil, anayasayı destekleyecektir. (Castillo) Görevden alınacak ve her suçlunun yaşaması gereken kaderle yüzleşecek; ömür boyu hapis. ifadelerini kullandı.
Kongre üyelerinden Martha Moyano ise halka sakin olmaları, ordu ve güvenlik güçlerine de demokrasinin yanında yer almaları çağrısında bulundu. Hector Ventura da Safları sıkılaştıracağız, bugün tarihin doğru tarafında yer almak bizim elimizde. Pedro Castillonun bu darbe girişiminin başarılı olmasına izin vermeyeceğiz açıklamasında bulundu.

KONGRE CASTİLLOYU GÖREVDEN ALDI
Castillonun fesih kararına karşın Kongrede oylama yapıldı. Reuters haber ajansının aktardığına göre 101e karşı 6 oyla Castillonun görevden alınmasına karar verildi. Kongre Castillonun yardımcısı Dina Boluarteyi göreve çağırdı.
Peru ulusal polisi, Castillonun görevden alınması için yapılan oylamanın ardından karakolda oturduğunu gösteren bir fotoğrafı paylaştı ve görevlerini yerine getirmek için müdahale ettiklerini belirtti.
Muhalefet, yolsuzluk iddialarını gerekçe göstererek, Castillonun kalıcı ahlaki yetersizlikten görevden azledilmesini istemişti. Castillonun kalıcı ahlaki yetersizlik nedeniyle görevden alınması talebi, 8 Aralık 2021de ve 29 Mart 2022de Kongre tarafından kabul edilmemişti.
BU DURUMA NASIL GELİNDİ?
Öğretmen olan Pedro Castillo, 6 Haziran 2021de yapılan yüzde 50.12 oyla cumhurbaşkanı seçildi.
Castillo hakkında, görevi boyunca çok sayıda suçlamayla soruşturmalar açıldı. 5 kez soruşturma açan Peru başsavcılığı son olarak Ekim 2022de Castilloyu yolsuzlukla suçladı. 
Suçlamaları reddeden Castillo ise soruşturmalarda ifade vermeyi reddetmişti. Kongrede yapılan oylamalarda Castillonun görevden azli talebi reddedilmişti.

Son güncelleme: 01:13 08.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı