• Turkhane Logo

"Partisi de alay ediyor"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hakkında “Bırak muhalifleri kendi adamları en başta onu iğneliyorlar” dedi.

17:29 23 Haziran 2022 Perşembe
Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hakkında “Bırak muhalifleri kendi adamları en başta onu iğneliyorlar” dedi.

Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı’nın röportajında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili söyledikleri ise dikkat çekti.
Ortaylı, Bakan Nebati ile ilgili “Bırak muhalifleri kendi adamları en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum” dedi.
Ruhat Mengi’nin söyleşisinden ilgili kısım şöyle:
“NEBATİ FELAKETİN ÜZERİNE OTURDU ZATEN”– İktidarın Osmanlı hayranlığı var ama Osmanlıda var olan üretimi taklit etmediler. Türkiye üretmiyor, her şeyi dışardan aldığı için de iki yakası bir araya gelmedi. 

Yapamadı, yeni ekonomi politikası olmadı, kadrolarını iyi kuramadı, rekabeti kaldırdı, rekabetin kalkması çok kötü, “Ben bu işleri şu kişilere vereceğim dersen” ve verirsen böyle olur işte. Bakan Nebati maliyecilerin belki en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum.
– Ama geldiği günden beri ekonomi giderek daha beter olmadı mı? 
Batmış ekonomi, adam geldiği gün felaketin üstüne oturmuş zaten, farkında değil, o başka. Kaç lirayla devraldılar, neredeyse dolarla TL eşitti, değil mi, 20 yılda geldiğimiz yer belli, Nebatiyi mi bekliyordu o yani. Her memlekette az bulunan iki cins adam vardır; birisi hariciye memurlarıdır, en önemlisi de maliye memurlarıdır. Hitler bile Almanya ekonomisi batık olduğu için kendisine önerilen maliyecinin bütün şartlarını kabul etmiştir. “Emirleri sizden alırım, muavinim Yahudidir” dediğinde bile sesini çıkarmamıştır. Her memlekette bunların sayısı çok azdır. Kıymetini bilmediğiniz zaman böyle başınız dertten kurtulmaz.”

Son güncelleme: 17:29 23.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı