• Turkhane Logo

Özbekistan, Rus doğal gazı için hazırlıklara başladı

Özbekistan’ın Rusya'dan doğal gaz ithalatı için altyapı hazırlıklarına başladığı bildirildi

12:44 06 Mart 2023 Pazartesi
Özbekistan, Rus doğal gazı için hazırlıklara başladı
Özbekistan’ın Rusya'dan doğal gaz ithalatı için altyapı hazırlıklarına başladığı bildirildi

TURKHANE.COM - MOSKOVA
Özbekistanın Uztransgaz doğal gaz taşımacılık şirketinden yapılan açıklamada, Buhara bölgesinden geçen doğal gaz boru hattında gerekli montaj çalışmalarına başlandığı ve bunun Rusyadan ithal edilecek doğal gazın ilk etapta yurt içi taşıma hacmine karışmaması için yapıldığı belirtildi.
Ocak ayında Rus Gazprom şirketi ile doğal gazda işbirliğine ilişkin anlaşma imzalayan ve ona göre yol haritasını belirleyen Özbekistan, Rusyadan ithal edilmesi öngörülen doğal gazın yurt içi doğal gaz taşımına karışmaması amacıyla ülkedeki doğal gaz taşıma altyapısını uygun hale getirmeye başladı.
Rus gazı, Kazakistan’dan geçen Orta Asya-Merkez doğal gaz boru hattı üzerinden Özbekistana taşınması planlanıyor. Altyapı hazırlık çalışmalarının başladığı Buharadaki Gazlı bölgesinden Buhara-Ural, Orta Asya-Merkez ve Gazlı-Şimkent doğal gaz boru hatlarının geçtiği ve Özbekistanın gaz taşıma sisteminin kalbi konumunda.
Kış aylarında iç tüketimin arttığı Özbekistanda doğal gaz sorunu ortaya çıkmış, Rusya Kazakistan ve Özbekistan’a gaz dağıtım merkezi kurma teklifi yapmıştı.
28 Kasım 2022 de Kazakistan ve Rusya Cumhurbaşkanları, Moskovadaki görüşmelerde Özbekistan ile üçlü bir gaz birliği oluşturulmasını görüştüler.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kasım 2022’de yaptığı açıklamada, Rusya, Kazakistan ve Özbekistan arasında doğal gaz iş birliğinin her ülkenin çıkarına olacağını belirterek, ilk etapta bir koordinasyon mekanizması oluşturmasının planlandığını söylemişti. Rusya, Özbekistan ve Kazakistan, Çine en büyük beş boru hattı üzerinden gazı tedarikçisi arasında yer alıyor: Türkmenistan birinci, Rusya ikinci, Myanmar üçüncü, ardından Kazakistan ve Özbekistan geliyor.

Son güncelleme: 12:44 06.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı