• Turkhane Logo

Oda başkanı hesap yaptı: Taksi toplu taşımadan ucuz, tarifesi artmalı!

İstanbul'da taksi sorunu sürerken; Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'dan ilginç bir yorum geldi. Aksu,

11:28 27 Kasım 2022 Pazar
Oda başkanı hesap yaptı: Taksi toplu taşımadan ucuz, tarifesi artmalı!
İstanbul'da taksi sorunu sürerken; Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'dan ilginç bir yorum geldi. Aksu,

İstanbul’daki taksi sorunu yurttaşların yaşamını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pek çok kişi gideceği yönü kısa mesafe veya bazen de uzun mesafe olduğu için taksicilere beğendiremezken, taksicilerin ilk tercihi ise yabancı turistler oluyor.

Tartışmalar sürerken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksudan ilginç bir yorum geldi. Aksu, taksi ücret tarifelerini işaret ederek, Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı ifadesini kullandı.
BİZ UCUZ KALDIK
Yolcu sayısına bağlı olarak konuştuğunu belirten Eyüp Aksu, şöyle konuştu:
İstanbulda taksimetre ücretleri toplu taşımaya oranla çok ucuz kaldı. İstanbul halkı yoğun saatlerde toplu ulaşımı yoğunluktan dolayı kullanamıyor. Bütün vatandaşlarımız, taksimetre ücretleri toplu taşımaya göre çok ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim giderlerimize ise yüklü miktarda zam yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz adına taksimetre ücretlerine zam yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık. En az yüzde 50 oranında zam talebimiz var. İstanbulda trafik çok yoğun, bazen trafikte kilitlenip kalıyoruz.
İBBDEN YÜZDE 50 ZAM TALEP EDİYORUZBekleme, açılış ve kilometre ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılmasını İBBden talep ediyoruz. Örnek veriyorum, Şirinevlerden taksiye bindiğinizde İncirliye geldiğinizi düşünün toplu taşıma iki kişiden 24 lira alıyor, üç kişiden 36 lira alıyor. Biz ise taksilerde indi bin 28 lira alıyoruz. O mesafe 28 TLyi geçmiyor. Düşünün üç kişi yolculuk yaptınız, bu yolculuğu toplu taşımayla yaparsanız 36 lira ödeyeceksiniz, taksi ile yaparsanız 28 lira ödeyeceksiniz. Taksi toplu taşımadan çok ucuz kaldı.

Son güncelleme: 11:28 27.11.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı