• Turkhane Logo

Noam Chomsky'den kötü haber

Dünyanın önde gelen düşünürlerinden Noam Chomsky'nin sağlık durumunun kötüye gitti bildirildi. Öğrencisi ve eski asistanı Bev Stohl, 95 yaşındaki düşünürün yürüme ve konuşma yetilerini kaybettiğini aktardı.

12:42 11 Haziran 2024 Salı
Noam Chomsky'den kötü haber
Dünyanın önde gelen düşünürlerinden Noam Chomsky'nin sağlık durumunun kötüye gitti bildirildi. Öğrencisi ve eski asistanı Bev Stohl, 95 yaşındaki düşünürün yürüme ve konuşma yetilerini kaybettiğini aktardı.

Son iki yüzyılın en büyük düşünürlerinden Noam Chomskynin ciddi sağlık sorunları yaşadığı aktarıldı. Chomskynin öğrencisi ve eski asistanı Bev Stohl, 95 yaşındaki düşünürün yürüme ve konuşma kabiliyetlerini kaybettiğini ve hayatının geri kalan döneminde kamuoyuna seslenmesinin zor olduğunu söyledi.

BirGünde yer alan habere göre Chomskynin sağlık durumuna ilişkin ilk tartışmalar, Stohlun şubat ayında Reddit Forumunda paylaştığı mesajla başladı. Aynı zamanda 2022de yayımlanan Chomsky ve ben kitabının yazarı olan Stohl, Chomskynin kendisine gelen aramalara ve maillere yanıt vermemesiyle ilgili çok sayıda mesaj aldığını belirterek sağlık durumunun iyi olmadığını söyledi.

Bunun üzerine İngiltere merkezli Media Lensin Facebooktan paylaştığı mesajda, bugüne kadar Filistine destek veren açıklamalarıyla bilinen Chomskynin İsrailin katliamlarıyla ilgili açıklama yapmamasının, sağlık durumu açısından endişe verici olduğu aktarıldı.

Bunun üzerine Redditteki mesajını güncelleyen Stohl, şu ifadeleri kullandı:

Konuşma yeteneği henüz açıklayamadığım faktörler nedeniyle karmaşıklaşıyor. Bir ay önce görüştüğüm akrabam onu ??ziyaret ettiğinde iletişim kurmadı. O, ayakta durabilen biri değil. Bunun ne kadar süreceğinden emin değilim. O acı çekmiyor.

Stohl, Chomskynin ailesinin daha fazla bilgi paylaşılmasını istemediğini de sözlerine ekledi. Chomskynin ailesi, konuyla ilgili kendileriyle iletişim kuran TIME Dergisine de konuşmadı.

Chomsky, yaklaşık 1 yıldır kamuoyu önünde herhangi bir konuda konuşmadı.

NOAM CHOMSKY KİMDİR?

Avram Noam Chomsky, 1928de Philadelphiada Yahudi bir göçmen ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Massachusetts Institute of Technologynin (MIT) kadrosuna 1955te katılan Chomsky, modern tarihin en çok atıf yapılan akademisyenlerinden biri oldu ve 2002de emeritus profesör unvanını aldı.

Chomsky, dilbilim alanında devrim yaratmasıyla tanınsa da, daha geniş çevrelerce önde gelen bir savaş karşıtı aktivist ve üretken bir sosyal ve siyasi yorumcu olarak tanındı, kapitalizm ve Amerikan emperyalizmine yönelik eleştirileriyle dikkat çekti.

Web sitesindeki biyografisinde kendisini anarşist, anarkosendikalist ve sosyalist olarak tanımlayan Chomsky, 2005 yılında küresel çapta yapılan bir ankette Richard Dawkins ve Umberto Econun önünde Dünyanın en önemli entelektüeli seçildi.

Son röportajını Haziran 2023te veren Chomsky, “Kendi mezar taşınıza kendi başlığınızı yazabilseydiniz: Burada Noam Chomsky yatıyor cümlesinin devamına ne yazmasını isterdiniz? sorusuna “Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı diyerek yanıt verdi.

Son güncelleme: 12:42 11.06.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı