• Turkhane Logo

Mülteci olarak geldiği Almanya'da belediye başkanı seçildi

Suriye'deki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanya'ya sığınan Ryyan Alshebl yaşadığı kasabanın belediye başkanı oldu.

19:43 01 Haziran 2023 Perşembe
Mülteci olarak geldiği Almanya'da belediye başkanı seçildi
Suriye'deki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanya'ya sığınan Ryyan Alshebl yaşadığı kasabanın belediye başkanı oldu.

Almanyanın Baden Württemberg Eyaletinde Karlsruheye bağlı Ostelsheim kasabasında Nisan ayında yapılan belediye başkanlığı seçimini kazanan Suriye kökenli Ryyan Alshebl bugün görevine başlıyor.

DW Türkçenin haberine göre Suriyedeki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanyaya sığınan 29 yaşındaki Alshebl, 8 yıldır yaşadığı 2 bin 700 nüfuslu muhafazakar Alman kasabasında belediye başkanı seçildiğinde gerek yerli gerek yabancı çok sayıda medya kuruluşunun ilgi odağı haline gelmişti. 
Almanyaya sığınmacı olarak gelip yerleştikten sonra kısa sürede iyi derecede Almanca öğrenen Ryyan Alshebl, Suriyede aldığı bankacılık eğitimini Almanyada da sürdürdü. 2022de ise Alman vatandaşlığına geçti. Almanyada finans sektöründe çalışmaya başlayan Alshebl, siyasete duyduğu ilgi nedeniyle yaşadığı kasabada belediye başkanı olabilmek için adaylığını açıkladı.
Yeşiller partisi üyesi Alshebl ev ev gezerek kasabanın ana okulu, dijitalleşme gibi sorunlarına çözüm vadiyle oy istedi. Belediye seçimlerine Yeşillere üye olmasına rağmen bağımsız aday olarak giren Alshebl, oyların yüzde 55,44ünü alarak belediye başkanı oldu.
Köklerinin Suriyede olduğunu ancak kendisini bir Alman olarak gördüğünü ifade eden genç politikacı,  savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmasını ise üzüntü verici bulduğunu belirtiyor.
Almanyaya gelmesi 12 gün sürdüTürkiye üzerinden Yunanistana geçerek Avrupaya ulaştığını belirten Alshebl, kaçış yolculuğunu ise , Hava soğuktu ve karanlıktı. Midillide tek bir ışık dahi yoktu” sözleriyle anlatıyor. 
Yunanistana ulaştıktan sonra sırasıyla Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistana kısmen toplu taşıma araçlarıyla kısmen de yaya olarak geçen Alshebl, Almanyaya ise tam 12 günde ulaştığını anlatıyor. Belediye başkanı seçildiği kasabanın bağlı olduğu Althengstettte bir mülteci merkezine yerleştirildiğini aktaran genç politikacı, Bir yatak, bir çatı ve biraz yiyecekten başka bir şey olmasa da yine de minnettar olduğunuz ve ortak paylaşılan bir barınma yerinde yapabileceğiniz tek bir şey vardır; derhal ayaklarınız üzerinde durmak ve kendi geleceğiniz için çalışmak diyor.
Uyum ve dil kurslarına giderek Almanca öğrenen Alshebl, Althengstett belediyesinde idari asistan olarak staj yaptı. Ziraat mühendisi babası, lise öğretmeni annesi ve bir erkek kardeşinin Suriyede yaşadığını kaydeden Alshebl, bir erkek kardeşinin de daha sonra Almanyaya öğrenci olarak geldiğini belirtiyor.

Son güncelleme: 19:43 01.06.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı