• Turkhane Logo

MİT, Yunanistan ve Almanya’daki kamplarda kalanları fişlemiş

Bu yazımda Erdoğan rejiminin yeni bir skandalını anlatacak, ‘gizli’ damgalı belgelerini göstereceğim. Olay başlı başına bir skandal ve uluslararası hukuki yansımaları mutlaka olacaktır.

10:02 10 Haziran 2020 Çarşamba
MİT, Yunanistan ve Almanya’daki kamplarda kalanları fişlemiş
Bu yazımda Erdoğan rejiminin yeni bir skandalını anlatacak, ‘gizli’ damgalı belgelerini göstereceğim. Olay başlı başına bir skandal ve uluslararası hukuki yansımaları mutlaka olacaktır.KaranlıktakiAydınlık yazarlarından Adem Yavuz Arslanın haberine göre Çünkü en basit haliyle birden fazla ülkenin egemenlik hakkının ihlali söz konusu. Fakat başlamadan önce bir soruyu aklınızda tutmanızı istiyorum;  15 Temmuz darbe girişimi iddiasının 1 numaralı zanlısı Adil Öksüz nerededir ve ne yapıyordur? 

Sizce MİT Adil Öksüz’ü arıyor mudur? 


Akıncı Karakolu’ndan mahkemeye sevk edilen 100 sanıktan 99’u tutuklanırken Öksüz mucizevi bir şekilde serbest kalmış ve kameralara gülümseyerek çıkıp gitmişti. 

Dediğim gibi, bu soru aklınızın bir köşesinde dursun.

Gelelim yeni skandala.Malum olduğu üzere Türkiye’de artık anayasadan, hukuktan, bağımsız mahkemelerden bahsetmek mümkün değil. 

Erdoğan’a her türlü hakareti ve tehdidi yapmasına rağmen adeta ‘dokunulmaz’ olan Doğu Perinçek’in ifadesiyle ‘yargı siyasetin köpeği’ haline gelmiş durumda. 

Öyle ki, artık işkenceciler işkence yaptığını bile saklamıyor.

Saray’a biat edenlerin hesap vermediği bir düzen kurulduğu için bu pervasızlık artık sınırları da aşıyor.

Aslında bugüne kadar benzeri örnekleri çok gördük. 

Kendi üst düzey yöneticilerini PKK’ya kaptırmasına rağmen yıllardır bu konuda üç maymunu oynayan MİT, dünyanın değişik yerlerinden gariban öğretmen ve iş adamlarını kaçırıyor. 

Demokrasinin olmadığı, hukukun işlemediği ülkelerde kolaylıkla suç işleyen Erdoğan rejimi operasyonlarını Avrupa ülkelerine de taşıdı.

Nitekim geçtiğimiz hafta Alman devlet kanalı ZDF’de yayınlanan özel bir dosyada Erdoğan rejiminin Almanya’da yaptığı illegal operasyonlar masaya yatırıldı. Habere göre Almanya’da MİT’e çalışan 8000 kişi var ve bunların arasında Diyanet imamları ilk sırada yer alıyor. 

Alman İstihbarat Teşkilatı son yıllarda artan bu tip faaliyetlere karşı 4 sayfalık bir broşür hazırlayarak Almanya’ya iltica eden Türkiyelileri uyarma ihtiyacı hissetti. 

Broşürde MİT elemanlarının kendilerine ‘iltica etmiş muhalif’ süsü vererek bilgi topladığı uyarısı yapılarak şöyle deniliyor “Aranızda MİT ajanları var, size aşırı ilgi gösteren, para yardımı yapan, nasıl geldiğinizle ilgili ısrarcı sorular soranlardan uzak durun. Şüphe çeken kişileri bildirin, Türkçe de konuşuyoruz” dedi. 

Erdoğan rejiminin sınır aşan suçları Almanya ile sınırlı değil.

Malezya’dan Norveç’e kadar onlarca ülkede illegal faaliyetler yürütüyorlar. Bu konuda İsveç merkezli Stockholm Özgürlük Merkezi ( https://stockholmcf.org/) nin kapsamlı raporları var.

MİT İLTİCA EDENLERİ DE FİŞLEMİŞ

Türk derin devletinin kadim bir geleneği olan fişleme AKP rejimiyle birlikte yaygınlaştı. 

Hatta rejimin temel karakteristiği haline geldi. 

Fişlemeler artık açıktan yapılıyor. Hatta bizzat Erdoğan televizyon ekranlarından ‘muhalifleri ispiyonlamaya’ çağırıyor. 

Erdoğan rejimi fişleme suçunu artık Avrupa’daki mülteci kamplarına taşıdı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin terör ve istihbarat müdürlüklerine gönderdiği ‘gizli’ damgalı yazıya göre Türkiye’den çıkmış Cemaat mensupları fişlenmiş.

Mesela 18 Nisan 2019 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi tarafından yazılan talimatta Almanya’ya iltica etmiş kişilere dair bilgiler var. 

TC Kimlik Numaraları ve hangi soruşturma kapsamında aranmakta olduğu belirtilen isimlerin Almanya’da barınma merkezinde oldukları belirtiliyor. 

/

Yine bir başka Emniyet Genel Müdürlüğü yazısında yüzlerce kişiye ait bilgiler var. 

2019 yılının Mart ayında emniyet müdürlüklerine yollanan ‘gizli’ ibareli yazıda Yunanistan ve Almanya’ya iltica eden Cemaat mensuplarına dair çok detaylı bilgiler var.

Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Hasan Yiğit imzalı yazıda fişleme listelerinde yer alan 342 kişinin Bylock kullanıcısı olduğu belirtiliyor. 

/

288 kişinin ise kamudan ihraç edildiği belirtilirken 121’inin MEB, 31’inin Emniyet, 23’ünün TSK, 15’inin Sağlık Bakanlığı, 13’ünün Adalet Bakanlığı, 13’ünün Hazine Bakanlığı, 6’sının Başbakanlık, 4’ünün İçişleri Bakanlığı, 4’ünün Dışişleri Bakanlığı, 3’ünün Diyanet İşleri Başkanlığı, 4’ünün Tarım Bakanlığı, 5’inin Çalışma Bakanlığı, 2’sinin Danıştay, 1’inin Yargıtay, 1’inin Sayıştay ve 2’sinin Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edildiği belirtiliyor. 

Listede yer alan diğer kişilerin ise muhtelif kamu kurumlarından ihraç edildiği belirtiliyor. 

Fişleme çalışmalarının devamlı ve kapsamlı olduğu belli. Çünkü yüzlerce kişiye ait net bilgiler var.Dahası listelerde yer alan kişilerin Yunanistan’dan sonra hangi ülkelere gittiklerine dair bilgiler de mevcut.

Burada önemli olan şu; gazeteci ve akademisyenlerin nerede olduğunu, ne yaptığını bilmek kolay çünkü bu isimler zaten kamuoyunun önünde. 

Ancak yargı ya da TSK mensubu kişilerin bilgilerinin fişleme notlarında yer alması bulundukları ülkelerde fişlendiklerini gösteriyor. 

Mesela söz konusu fişleme notlarında X şahsının Ekim 2017’de Yunanistan’a geçtikten sonra yakalandığı, Almanya’dan gelen avukatının şahsı Almanya’ya götürdüğü bilgisi yer alıyor. Bir başka X şahsının ise 7 Aralık 2017’de Yunanistan’dan ayrıldığı Almanya’da ilticaya başvurduğu ve bu başvurunun kabul edildiği bilgisi yer alıyor. 

568 KİŞİLİK YUNANİSTAN FİŞLEMESİ 

Yine aynı ‘Gizli’ ibareli bilgi notunda Yunanistan’da bulunan barınma merkezlerinde kalan 568 kişiye ait kimlik bilgileri var.  

Bu arada MİT’in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği Bylock listesinde olduğu gibi burada da fişleme notlarının altına “ İstihbari nitelikte olan bu bilgiler hukuki delil olarak kullanılamaz” uyarısı düşülmüş.

Hasan Yiğit fişleme notlarına dair bilgi notuna  ‘gizliliğe riayet edilmesi, bilmesi gerekenler prensibine göre paylaşılmasını’ hatırlatmasını eklemiş. Fişleme listesi 81 ilin emniyet terörle mücadele müdürlüklerine yollanmış. 

20 Ağustos 2019 tarihli bir başka Emniyet Genel Müdürlüğü yazısında Yunanistan kamplarında kalan Cemaat mensuplarına dair bilgiler yer alıyor.

Erdoğan Kartal imzalı ‘Gizli’ belge de Meriç üzerinden Yunanistan’a geçen kişilerin kimlik bilgileri yer alıyor. 

/

/


Diğer bilgi notlarında olduğu gibi bu yazıda da sığınma merkezlerinde kalan Cemaat mensupları hakkında soruşturma bilgisi, hakkında hangi ilde soruşturma olduğu ve şu anda nerede olduğu bilgisi yer alıyor. 

6 Aralık 2019 tarihli bir diğer Emniyet Genel Müdürlüğü yazısında da benzeri fişleme bilgileri var. Hakan Yıldırımoğlu imzalı ‘Gizli’ ibareli yazıda bilgilerin MİT’ten temin edildiği ifade ediliyor. 

/Başka ülkelerde istihbarat yapan, yandaşları aracılığı ile suikastler ve saldırılar yapan ülkeler için uluslararası hukukta ‘haydut devlet-Rague State’ deniyor. 

Literatürde bu ülkeler için ‘Küresel barışı tehdit eden, ne yapacakları önceden tahmin edilemeyen, terörizmi destekleyen hatta bunu siyasetlerinde bir araç kullanan’ tanımlaması yapılıyor. Rusya ve İsrail ise haydut devlet yöntemlerini en çok uygulayan ülkelerden. 

Özellikle Rusya’nın İngiltere’de bir rejim muhalifine suikast düzenlemesinden sonra yaptırımlara muhatap olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Eskiden ‘Haydut Devlet’ denilince akla İran, Kuzey Kore, Sudan gibi ülkeler gelirdi ancak Erdoğan sayesinde artık Türkiye’de bu listeye eklendi. 

Bir başka ifadeyle Türkiye son dönem icraatlarıyla haydut devletleri örnek alıyor.

Özetle ülke içinde hukuku iğfal eden Erdoğan rejimi yurt dışında da uluslararası hukuku ihlal ediyor.

Bu yazıda anlattığım gibi, Yunanistan ve Almanya’da yaptığı fişlemeler açık bir suç ikrarı. Çünkü söz konusu istihbari faaliyetler ilgili ülkelerin egemenlik hakkının ihlali. 

Gelelim girişte sorduğum soruya. 

Bu belgelerde de gördüğünüz gibi sıradan bir Cemaat mensubu öğretmenin ne zaman Yunanistan’a geçtiğini, orada hangi kampta kaldığını ve sonra hangi ülkeye iltica ettiğini bilen, takip eden bir MİT var.

Üstelik bu faaliyet sürekli ve yaygın olarak devam ediyor. 

Peki bu kadar iyi haber alan bir istihbarat teşkilatı 15 Temmuz darbe girişimi iddiasının bir numaralı ismine dair nasıl olurda hiç bir bilgiye sahip olmaz. 

Bildiğimiz kadarıyla Adil Öksüz olağanüstü yetenekleri olan bir ‘Rambo’ değil. 

Beraberinde adliyeye sevk edildiği 100 kişiden 99’u tutuklanırken bir tek o serbest kalıyor. İtiraza rağmen ikinci mahkeme serbest bırakıyor, elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor. 

Cemaat kurumunun önünden geçenin tutuklandığı günlerde serbestçe geziyor, hatta karakolu arayıp ‘unuttuğu saatini’ istiyor ve günler sonra ortadan kayboluyor. 

O gün bugündür Adil Öksüz’den haber yok. 

Yazışmalarda gördüğünüz gibi MİT’in bir istihbarat zaafı yok.

Yani kim hangi sığınma merkezinde, kim nereye iltica etti hepsini biliyor.  Bir tek Adil Öksüz’e dair bilgisinin olmamasını sizin takdirlerinize bırakıyorum. Kaynak: KaranlıktakiAydınlık
 

Son güncelleme: 10:02 10.06.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı