• Turkhane Logo

Marmara için ürkütücü deprem uyarısı: 7 ili ve 50 ilçeyi vuracak!

Jeofizik mühendisi deprem bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Marmara Denizi'nin içinden geçen Kuzey Marmara fayı hakkında yeni bilgiler verdi.

09:18 31 Mart 2023 Cuma
Marmara için ürkütücü deprem uyarısı: 7 ili ve 50 ilçeyi vuracak!
Jeofizik mühendisi deprem bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Marmara Denizi'nin içinden geçen Kuzey Marmara fayı hakkında yeni bilgiler verdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubatta meydana gelen depremlerin ardından gözler peş peşe uyarıların yapıldığı Marmara Bölgesine ve İstanbula çevrildi.

Jeofizik mühendisi deprem bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Marmara Denizinin içinden geçen Kuzey Marmara fayı hakkında yeni bilgiler verdi.

Fayın tüm Marmarayı etkileyecek bir deprem yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirten Eyidoğan, 7 ve daha büyük bir depremin başta İstanbul olmak üzere Marmara Denizi çevresindeki 7 ili ve 50 ilçeyi etkileme oranı yüzde 50 ve oldukça yüksek dedi.

Trakya Belediyeler Birliği, Tekirdağın Çorlu ilçesinde, deprem çalıştayı düzenledi.

Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesinde düzenlenen çalıştaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata ile davetliler katıldı.

Çalıştayda konuşan jeofizik mühendisi deprem bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, İstanbulda beklenen depreme değindi.

Eyidoğan, İstanbul deprem açısından ne kadar tehlikedeyse Tekirdağda aynı durumda, Çanakkalede, Balıkesirde, Bursa kıyıları da, Yalova da, Kocaeli de. Dolayısıyla Marmara depreminden bahsediyoruz. Tabi bahsettiğimiz bizi korkutan ya da endişelendiren önümüzdeki 20 yılda harekete geçme olasılığı yüksek olan bir fay, denizden geçiyor.

Ama bu Şarköy civarında, Mürefte, Şarköy civarında karaya çıkıyor ve oradan Saros Körfezine oradan da Yunanistana doğru uzanıyor. Dolayısıyla Tekirdağın içinden Mürefte, Şarköy ve Saros arasında fayın kendisi var. Yani 1912 yılında 7.2 büyüklüğünde deprem yaratan, çok büyük can ve mal kayıplarına neden olan depremin olduğu yer orası.

O bölgelerde yapılaşmanın çok daha önemli olduğu gözlenmesi gerekiyor ve denetimlerin daha fazla yapılması gerekiyor dedi.

Marmara Denizi ve çevresinin yüz yıllardır depremden uzak kalmayan bir bölge olduğunu ifade eden Eyidoğan, Marmara Denizinin içinden geçen Kuzey Marmara fayı, tüm Marmara’yı etkileyecek bir deprem yaratma potansiyeline sahip. Bununla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve hazırlıklar, 7 ve daha büyük bir deprem için yapılıyor.

Yani bugüne kadar yapılan jeolojik, jeofizik ve sismolojik çalışmalar denizde ve karada yapılan çalışmalar, özellikle denizin içinde yapılan çalışmalar Marmara Denizinin tabanında Kuzey Marmara fayının, bu fay Tekirdağ ve İstanbul kıyılarına 15-20 kilometre uzaklıkta bir fay hattıdır. Bunun üzerine 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı 2016dan 2030 yılına kadar yüzde 50. ifadelerini kullandı.

En son yapılan bilimsel çalışmalara değinen Eyidoğan, 7 ve daha büyük bir depremin başta İstanbul olmak üzere Marmara Denizi çevresindeki 7 ili ve 50 ilçeyi etkileme oranı, 2016 - 2030 yılı arası yüzde 50 ve oldukça yüksek. Bu yıllardır konuşulan bir şey. dedi.

Eyidoğan açıklamasına şöyle devam etti:

En son Kahramanmaraş depreminden sonra tekrar gündeme geldi ve yine tartışılmaya başlandı. Tabi biz deprem olacak mı olmayacak mı tartışmasının içine girmek istemiyoruz. Çünkü zaten bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalar ile bu bölgenin deprem tarihi, bize böyle bir deprem ile karşılaşacağımızı gösteriyor.

Bu nedenle, İstanbul başta olmak üzere Marmaradaki il ve ilçelerin özellikle de kıyısı olan ilçelerin bu depreme her zaman hazır olması gerekiyor.

Nitekim 6 Şubat 2023te sabaha karşı olan Kahramanmaraş merkezli depremin, nelere mal olduğunu, mal olacağını ve ne hazırlıklar yapmamız gerektiğini ortaya koydu. Marmaranın böyle bir depreme hazır olması lazım. Bu yalnız İstanbul depremi olarak anılmamalı.

İstanbul deprem açısından ne kadar tehlikedeyse Tekirdağda aynı durumda, Çanakkalede, Balıkesirde, Bursa kıyıları da, Yalova da, Kocaeli de. Dolayısıyla Marmara depreminden bahsediyoruz. Tabi bahsettiğimiz bizi korkutan ya da endişelendiren önümüzdeki 20 yılda harekete geçme olasılığı yüksek olan bir fay, denizden geçiyor.

Son güncelleme: 09:18 31.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı