• Turkhane Logo

Madımak Katliamı'na katılan iki saldırganın ismi 9 yıl sonra anıttan kaldırıldı

Sivas Valiliği, Madımak Oteli’ndeki anıtta isimleri yazan iki saldırgandan Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in adını anıttan kaldırdı. İsimlerin kaldırılması için dokuz yıldır tepkiler sürüyordu.

17:28 11 Mayıs 2022 Çarşamba
Madımak Katliamı'na katılan iki saldırganın ismi 9 yıl sonra anıttan kaldırıldı
Sivas Valiliği, Madımak Oteli’ndeki anıtta isimleri yazan iki saldırgandan Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in adını anıttan kaldırdı. İsimlerin kaldırılması için dokuz yıldır tepkiler sürüyordu.


Sivas’a Pir Sultan Abdal Kültür etkinliklerine katılmak için giden 33 sanatçı ve aydını, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yakarak katledenlerin arasında bulunan 2 saldırganın ismi, yaşamını yitirenler için yapılan anı köşesinden kaldırıldı.

Katliamda oteli yakmak için gelen Ahmet Alan ve Hakan Türkgil de çıkan yangında ölmüştü. Sivas Özel İdaresi, oteli kamulaştırarak bilim ve kültür merkezine dönüştürdü ve giriş katına da yaşamını yitiren 33 aydın ile sanatçı için anı köşesi yapıldı. Ancak anı köşesinde oteli yakmak için gelen Ahmet Alan ve Hakan Türkgil’in de isimleri yer aldı. Tepki çeken bu duruma karşı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi, iki ismin kaldırılması için defalarca Sivas Valiliği’ne başvurdu ancak sonuç alamadı. Valilik konuya ilişkin “Biz olayda yaşamını yitiren herkes için anı köşesi yaptık” savunması yaptı.


Katliamda yakınlarını yitiren aileler ise 2 Temmuz’da yapılan anma etkinliklerinde, “O iki katilin ismi orada olduğu sürece biz anı köşesine girmeyeceğiz” diyerek tepki göstermeyi sürdürdü.

Saldırganların isimlerinin anıtta yer alması tepki çekiyordu

ŞİKAYETLER SONUÇ VERDİ

Katliamda kardeşi Gülsüm Karababa’yı kaybeden Hüseyin Karababa, kardeşinin isminin anı köşesinden çıkarılması için mahkemeye başvurdu. Eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da 12 Haziran 2021’de İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçeyle isimlerin kaldırılması talebinde bulundu.

Cumhuriyette yer alan habere göre, yapılan bunca şikâyet sonrası, geçen hafta iki isim anı köşesinden çıkarıldı. Kaplan, “O iki katil artık şehitlerimizi rahatsız etmeyecek. Talebimizden yedi ay sonra iki katilin ismi şehitlerimizin arasından çıkarıldı” dedi.

ACILARIMIZ HAFİFLEMEDİ

2 Temmuz 1993 Madımak Katliamında biri 10, diğeri 14 yaşında Koray ve Menekşe Kaya’yı yitiren Hüsne Kaya, “Acılarımız hafiflemedi” ifadelerini kullandı. 29 yıldır Madımak katliamı davasının sürdüğünü belirten Hüsne Kaya, “Biz otelin utanç müzesi olmasını istedik, onlar bilim, kültür merkezi yaptılar. Girişte bir bölüme çocuklarımızın adını yazıp anı köşesi oluşturdular ve o iki katilin ismini de başköşeye yazdılar. Şehit aileleri olarak bizim acılarımız hafiflemedi” diye konuştu.

Son güncelleme: 17:28 11.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı