• Turkhane Logo

Maaşlara zam yapıp RTÜK’ü MİT’e bağlıyorlar

RTÜK’te, Sayıştayın uyarılarda bulunduğu hukuksuzlukların giderilmesi için yasa taslağı hazırlandı. Hazırlanan yasa taslağı kapsamında RTÜK Başkanına MİT’ten gelen talepler doğrultusunda işlem yapma yetkisi verilecek.

17:44 15 Şubat 2020 Cumartesi
Maaşlara zam yapıp RTÜK’ü MİT’e bağlıyorlar
RTÜK’te, Sayıştayın uyarılarda bulunduğu hukuksuzlukların giderilmesi için yasa taslağı hazırlandı. Hazırlanan yasa taslağı kapsamında RTÜK Başkanına MİT’ten gelen talepler doğrultusunda işlem yapma yetkisi verilecek.RTÜK’te, Sayıştayın uyarılarda bulunduğu hukuksuzlukların giderilmesi için yasa taslağı hazırlandı. RTÜK Başkanı’nın yetkileri artırılırken Üst Kurul üyelerine verilen maaş, harcırah ve tüm ödemeler de Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanına endeksleniyor. Taslağın yasalaşması halinde maaşlar 20 bin liraya çıkacak.

EN YÜKSEK MAAŞI ALACAKLAR


Anka’nın haberine göre RTÜK’te Üst Kurul üyelerinin maaşlarının en yüksek devlet memuru kabul edilen Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının maaşı düzeyine yükseltilmesini öngören yasa taslağı hazırlıkları tamamlandı. Taslak yasalaşırsa ödemeler, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılan ödemeler esas alınarak belirlenecek. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın bu yıl Ocak ayından itibaren aldığı net maaşı ise 19.795 TL.

SAYIŞTAY, “MAAŞLAR FAZLA” UYARISINDA BULUNMUŞTU

Sayıştay raporunda RTÜK üyelerinin maaşlarının fazla ödendiği uyarısında bulunulmuştu. Bu uygulamadaki hukuksuzluğu gidermek üzere RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunda değişiklik çalışması başlatmıştı.

HARCIRAHLAR EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILIYOR

Üst Kurul’da son şekli verilmesi beklenen taslakta getirilen yenilikler şöyle:

Sayıştayın itiraz ettiği hukuksuzluğun giderilmesi için yasaya RTÜK üyelerine yapılacak ödemelerin hesaplanmasında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanına yapılan ödemelerin esas alınması hükmü getiriliyor. Üyelerin halen Avrupa ülkeleri için günlük 230 Euro olan harcırahları da en üst düzeye çıkarılıyor. Üyelerin emeklilik primleri de 7600’den 8000’e yükseltiliyor.

BAŞKANLIK SAYISI 15’E ÇIKACAK

RTÜK’te daire başkanlıklarının sayısı 15’e çıkarılıyor. Hukuk Müşavirliği daire başkanlığı haline getiriliyor. Daire başkanlıklarına isim verme, kurma, lağvetme yetkisi doğrudan RTÜK Başkanına veriliyor. İzin ve Tahsisler Daire Başkanlığı üçe, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ikiye bölünüyor. RTÜK’te başkanlık sistemi kuruluyor, halen Üst Kurul’da olan birçok yetki doğrudan başkana veriliyor.

UZMAN MAAŞLARI İKİ KATINA YÜKSELTİLİYOR

RTÜK çalışanlarıyla ilgili yeni bir maaş sistemi getiriliyor. Kanuna uzman maaşlarının emsallerinin iki katına yükseltilmesi için RTÜK Başkanına yetki verilmesiyle ilgili hüküm de konuluyor. Kıdemli uzmanlık adıyla yeni bir kadro oluşturuluyor. Ek olarak 15 yeni uzman yardımcısı kadrosu getiriliyor. Böylece uzman yardımcılarının sayısı 120’ye yükseliyor.

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ SAYISI 7 OLACAK

Halen İstanbul, İzmir ve Diyarbakır olmak üzere üç yerde bulunan bölge müdürlüklerinin sayısı yediye yükseltiliyor. Bölge müdürlüklerinin kurulacağı yerlere ve bölge müdürleri ile yardımcılarına karar verme yetkisi RTÜK Başkanı’na tanınıyor. Eskiden Van ve Adana’da da bölge müdürlükleri vardı; büyük paralar harcanarak SKAAS sistemi kurulduktan sonra bölge müdürlükleri işlevsiz kaldı; bölge müdürlüklerinin sayısı azaltıldı.

FAZLA İKRAMİYE İLE ESKİ KADRO TEMİZLİĞİ YAPILACAK

Kademeli emeklilik sistemi getiriliyor. Kanun çıktıktan sonra bir ay içinde başvurulması koşuluyla emekliliği seçenlere, emekliliğine 10 yıl kalmış olanlara yüzde 40, 5 yıl kalmış olanlara yüzde 30 daha fazla ikramiye ödenmesi hükmü getiriliyor. Böylece TRT’de yapıldığı gibi RTÜK’te de eski kadroların kurumdan uzaklaştırılması sağlanacak ve kuruma yeni kadrolar doldurulacak.

BAŞKANA MİT’TEN GELEN TALEPLERİ YAPMA YETKİSİ

RTÜK Başkanına MİT’ten gelen talepler doğrultusunda işlem yapma yetkisi veriliyor. Üst Kurul’un kanunla belirlenen görevlerini kadrolu personelin yanısıra sözleşmeli personel ve işçi personel eliyle yürüteceği hükmü getiriliyor. Başkana 30 sözleşmeli bilişim uzmanı alma yetkisi veriliyor. Bu uzmanların istihdamına ve ücretlerine de RTÜK Başkanı karar verebiliyor. Bu uzmanların ücretleri en yüksek sözleşme ücretinin 4 katına kadar olabiliyor.

Son güncelleme: 17:44 15.02.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı