• Turkhane Logo

Kılıçdaroğlu: 'Ben suçluyum' demiyor, bir suçlu bulmaları lazım; en rahatı 'f...' demek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS sorularının sızdırılması üzerine sınavın iptal edilmesiyle gündeme gelen 'f...' iddialarına yönelik açıklama yaptı.

09:41 07 Ağustos 2022 Pazar
Kılıçdaroğlu: 'Ben suçluyum' demiyor, bir suçlu bulmaları lazım; en rahatı 'f...' demek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS sorularının sızdırılması üzerine sınavın iptal edilmesiyle gündeme gelen 'f...' iddialarına yönelik açıklama yaptı.


Sözcüden Ruhat Mengiye konuşan Kılıçdaroğlu, AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın sınav skandalının üzerini kapatamadığı için Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) harekete geçirmek zorunda kaldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Pek çok yolsuzluk oldu, DDK harekete geçti mi? Hiç geçmedi, öyle bir kurulun varlığından bile kimsenin haberi yoktu, unutulmuştu. İktidar partisinde en tepeden en aşağıya kadar kimse “Ben suçluyum” demiyor, bir suçlu bulmaları lazım, en rahatı f.... Peki, f...yle mücadele eden sen değil misin, Bank Asyanın önünden geçeni hapse attılar, Bank Asyada üst düzey yöneticilik yapan birini getirip Sermaye Piyasası Kuruluna en tepe yönetici olarak atadılar, bu nasıl bir mücadeledir akıl alacak şey değil! Samimi olarak düşüncemi öğrenmek istiyorsanız, en tepeden en aşağıya kadar devleti soyulacak bir organ olarak gören bir yapıyla karşı karşıyayız ve bu yapının temel hedefi şu; gidiyoruz, ne götürsek kardır. Bütün felsefe, bütün amaç bunun üzerine inşa edilmiş durumda ve bütün veriler de bunu gösteriyor zaten bize ifadelerini kullandı.


KPSSdeki soruların sızdırılması skandalında liyakatsizliğe işaret eden Kılıçdaroğlu, Şimdi, Erdoğan ülkeyi tek başına yönetiyor, tek başına karar sahibi. ÖSYMnin Başkanını oraya getiren kim; Erdoğan, atamayı yapan kim; Erdoğan, ondan izinsiz kimse bir kurumun başına atama yapmıyor. Olay devletteki çürümenin en net şekilde ortaya çıkmasını sağlayan bir olaydır aslında. dedi.

BEN HANGİ DÜMENLERİN DÖNDÜĞÜNÜ BİLİYORUM

Sınavın iptal edilmesinde kamuoyunun tepkisinin önemine değinen Kılıçdaroğlu, O kişi o makamda görev yaparken soruların çalınması, bir dershanenin kitapçığıyla aynı olması eğer çok geniş ölçüde kamuoyunun tepkisini çekmeseydi yine kapatılacaktı ama kapatılamaz noktaya geldi ve iptal etmek zorunda kaldılar. Yazılı sınava girip KPSSde 7nci olan bir kişi sözlüde elenir mi? Ama bu sözlü sınav olayında alan daha dar, kamuoyu çok fazla görmüyor, binlerce, yüzbinlerce kişiyi ilgilendirmediği için bunu kapatıp kendi yandaşlarını alabiliyorlar. Veya üniversiteyi düşünün; akademik kimliğe sahip bir kişi alınacak, gazetelere ilan veriliyor, bir tek adı yok. Hakim ve savcı almak için sınav açıyorlar, nereden alınacak; avukatlardan. AK Partinin il başkanlığını yapan, ilçe başkanlığını yapan, partiye üye olan kişiler getiriliyor, savcı ve hakim yapılıyor. Dolayısıyla, ben Milli Eğitim Bakanlığının önüne giderken aslında o bakanlığın arkasında hangi dümenlerin döndüğünü çok iyi bilen biriyim. Erdoğan da biliyor bütün bunları. Şimdi suçlu arıyorlar, suçlu kim? şeklinde konuştu.

 

Son güncelleme: 09:41 07.08.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı