• Turkhane Logo

Kaçtığı ülke belli oldu! 'Thodex gözaltıları' başladı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Kripto para borsası Thodex hakkında başlattığı resen soruşturma kapsamında şirket çalışanlarının ifadesi alınıyor.

13:40 22 Nisan 2021 Perşembe
Kaçtığı ülke belli oldu! 'Thodex gözaltıları' başladı
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Kripto para borsası Thodex hakkında başlattığı resen soruşturma kapsamında şirket çalışanlarının ifadesi alınıyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca kripto para borsası Thodex hakkında resen soruşturma başlatıldı. Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği gerekçesiyle çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiası üzerine harekete geçildi.Bu kapsamda başsavcılığın şirketin yetkilileri hakkında resen başlattığı soruşturma kapsamında, borsa çalışanlarının ifadelerine başvurulduğu belirtildi.
Tirana gitmiş
Diğer yandan Özer’in 20 Nisan Salı günü saat 19:50’de İstanbul Havalimanı’ndan uçakla Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirlendi.
Thodexin sahibi Özer hakkında nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunuldu

Avukat Abdullah Üsame Ceranın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özerin sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı.Faruk Fatih Özer

Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü kaydedildi.
Özerin İstanbuldan çıkış yaptığına dair iddialar mevcuttur
Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, şunlar denildi:
Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özerin 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanından çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir.
Çok sayıda vatandaşın ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.
Ayrıca, şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri uygulanması da istenen dilekçede, bu kişinin nitelikli dolandırıcılık suçundan yargılanması da talep edildi.
Geniş çaplı suç duyuruları
Öte yandan söz konusu şirketle ilgili mağdur olduğunu düşünen bir çok kişinin, avukatlar aracılığıyla farklı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunduğu veya bulunacağı bilgisi alındı.
Kripto para borsası Thodex kullanıcılarının sistemden paralarını çekemedikleri iddiaları üzerine iki gün önce bir açıklama yapan şirket, 6 saat sürecek planlı bakım çalışmasının ardından tüm sorunların giderileceğini duyurmuştu.
Daha sonra borsa bir açıklama daha yapmış, bu kez bakım çalışmasının 4-5 gün süreceğini belirtmişti.

Son güncelleme: 13:40 22.04.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı