• Turkhane Logo

İtalya'da en büyük mafya yargılamasında 200 kişi mahkum edildi

İtalya'nın en tehlikeli suç örgütlerinden

11:05 21 Kasım 2023 Salı
İtalya'da en büyük mafya yargılamasında 200 kişi mahkum edildi
İtalya'nın en tehlikeli suç örgütlerinden

Ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesi merkezli organize suç örgütü Ndranghetaya yönelik son 30 yılın en büyük mafya yargılamasında mahkemenin kararı açıklandı.
İlk duruşması Lamezia Terme kentinde özel olarak inşa edilen mahkeme salonunda Ocak 2021de yapılan ve kamuoyunda Rinascita Scott adıyla da anılan davada, siyaset, devlet, ekonomi gibi alanlardan üst düzey kişilerin, Ndrangheta gibi organize suç dünyasının en tehlikeli mafyasıyla bağlantıları araştırıldı.
İtalyan basınında yer alan haberlere göre, 338 sanığın yargılandığı ve 2 yıl 10 ay süren büyük mafya davasında kararın açıklanması 1 saat 40 dakika sürdü.
207 KİŞİ MAHKUM EDİLDİYargılanan sanıklardan 207si hakkında mahkumiyet kararı çıkarken, sanıklara verilen hapis cezalarının toplamının 2 bin 100 yıldan fazla olduğu belirtildi.

Siyaset ve güvenlik bürokrasisinden ceza alan isimlerin, genellikle suç örgütünün faaliyetlerini kolaylaştırma ve yardımcı olma gibi roller nedeniyle mahkum edildikleri kaydedildi.
MİLLETVEKİLİNE 11 YIL HAPİS CEZASIHalihazırda iktidar ortağı partilerden Forza Italiadan iki dönem milletvekilliği de yapan Giancarlo Pittelli, suç örgütüne dışarıdan yardımcı olmak suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
İtalyan Jandarmasından (Carabinieri) Yarbay Giorgio Naselli de gizli resmi belgeleri, mafyaya sızdırmaktan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Eski Mali Polis Memuru Michele Marinaro da gizli belgeleri sızdırmak ve mafyaya dışarıdan dahil olmak suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.
Eski Bölge Meclisi Üyesi Pietro Giamborino da 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Bu dava İtalyada 1986 ile 1992 arasında Sicilyadaki mafya örgütü Cosa Nostraya yönelik 475 kişinin yargılandığı büyük davadan beri ülkede görülmeye başlanan en büyük mafya davası olmuştu.
TOPLAM 400 SUÇLAMASavcılık makamı sanıklara, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve organize suç örgütü üyesi olmak gibi toplam 400 suçlama yöneltmişti.
Ndranghetanın, Avrupa uyuşturucu ticaretinin kontrolü sayesinde yıllar içinde İtalyanın en güçlü ve en zengin mafyası haline geldiği belirtiliyor. İtalyan güvenlik güçlerinin son yıllarda operasyonlarını sıklaştırdığı Kalabriya merkezli Ndranghetanın, Sicilyadaki Cosa Nostraya göre daha çözülemeyen, karmaşık bir yapıda olduğu ifade ediliyor.
Basında çıkan haber ve yorumlarda, Lamezia Termede yaklaşık 3 yıldır süren ve bugünkü karar duruşmasıyla son bulan yargılamanın Ndranghetanın yerelde ve devlet içinde örgütlenmesine darbe indirdiği aktarılıyor.

Son güncelleme: 11:05 21.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı