• Turkhane Logo

İşte dünyanın en yaşlı insanından uzun yaşam tavsiyeleri

İspanya'da 17 Ocak'tan beri dünyanın en yaşlı kişisi olma unvanını kazanan 115 yaşındaki Maria Branyas Morera, uzun yaşamının sırrının

10:32 28 Ocak 2023 Cumartesi
İşte dünyanın en yaşlı insanından uzun yaşam tavsiyeleri
İspanya'da 17 Ocak'tan beri dünyanın en yaşlı kişisi olma unvanını kazanan 115 yaşındaki Maria Branyas Morera, uzun yaşamının sırrının

17 Ocakta Fransada 118 yaşındaki Lucille Randonun ölmesinin ardından Guinness Rekorlar Kitabına giren Branyas Morera, uzun yaşamına iki dünya savaşı, İspanya iç savaşı, 1918 grip salgını ve Covid gibi tehlikeli dönemleri sığdırdı.

Kaliforniya doğumlu dünyanın yaşayan en yaşlı insanı Mayıs 2020de Covidi atlatmış ve Randon aynı hastalığa yakalanıp atlatıncaya dek virüsten kurtulmayı başaran en yaşlı kişi olmuştu.

Uzun yaşamın sırrı: Biraz şans ve biraz genetik
Guinnesse göre Branyas uzun yaşamını düzenli ve huzurlu bir aile hayatına, arkadaşlarla iyi ilişkiler kurmasına, doğayla temas içinde olmasına, endişesiz ve pişmanlıklara yer olmayan istikrarlı bir duygusal hayata, olumlu bakış açısına ve hayatı zehir eden insanlardan uzak durmasına bağlıyor.
115 yaşındaki çınar, uzun ömrün şans ve iyi genetik ile de bağlantılı olduğunun altını çiziyor.

4 Mart 1907de San Franciscoda doğan Branyas Morera, 1915te ailesi ile birlikte İspanyaya döndü. Gemi yolculuğu sırasında vereme yakalanan babasını kaybeden kız çocuğu, 1918de dünyayı derinden etkileyen İspanyol gribi gibi bir engeli aşmayı başardı. Fakat Branyas Moreranın uzun hayatında aşacağı engeller henüz yeni başlamıştı. 29 yaşında İspanya iç savaşı patlak verecek ve Branyas yaşadıklarını çok kötü anılar olarak özetleyecekti. İç savaşı ise II. Dünya Savaşı takip etti.Olaylı düğün
Branyasın Joan Moret Morera adlı kocasıyla evlenişi de unutulmaz hatıralarla dolu. Şu anda üç çocuğu, 11 torunu ve 13 küçük torunu olan nine Branyas, kendisini evlendirecek rahibin son anda hayatını kaybetmesi nedeniyle kasaba kasaba rahip aramak zorunda kalmış.

Telefon olmamasından dolayı oldukça zorlanan çift daha sonra teknolojik gelişmeleri yakından takip etmiş. Aktif şekilde Twitter kullanan Branyas, yakınları ile iletişim için ise sesi yazıya döken bir uygulama kullanıyor.

Yılbaşında attığı son Twitter mesajında Hayat kimse için sonsuz değil diyen 115 yaşındaki kadın, Benim yaşımda yeni bir yıl, bir hediye, mütevazı bir kutlama, güzel bir yolculuk, bir mutluluk anıdır. Hayatın tadını birlikte çıkaralım dileğini paylaştı.

Son güncelleme: 10:32 28.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı