• Turkhane Logo

İngiltere Başbakanı hakkında rapor: 'Görevini kötüye kullanmadı ama akılsızca davrandı'

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Başbakanlık Konutu'ndaki dairesinin tadilatıyla ilgili hazırlanan resmi raporda, Johnson'ın görevini kötüye kullanmadığı ama

09:48 29 Mayıs 2021 Cumartesi
İngiltere Başbakanı hakkında rapor: 'Görevini kötüye kullanmadı ama akılsızca davrandı'
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Başbakanlık Konutu'ndaki dairesinin tadilatıyla ilgili hazırlanan resmi raporda, Johnson'ın görevini kötüye kullanmadığı amaJohnson, nişanlısı Carrie Symonds ve oğluyla birlikte yaşadığı Downing Streetteki dairenin yenilenme masraflarını kimin karşıladığını açıkça beyan etmediği ve bağış karşılığında bu kişiye bir iltimas sağlayıp sağlamadığı belirsiz olduğu gerekçeleriyle eleştiri altındaydı.
Tadilatın 90 bin sterline (yaklaşık 1 milyon 94 bin TL) mâl olduğu tahmin ediliyor.
Başbakanın etik konulardaki danışmanı Christopher Geidt, Cuma günü yayımladığı raporda, tadilat konusunda danışmanlarının Johnsonı iyi bilgilendirmediği ancak Başbakanın etik kuralları ihlâl etmediği sonucuna vardı.
Raporda Geidtin, Başbakan Downing Caddesindeki 11 Nolu dairenin yenilenmesinin - bence akılsızca bir şekilde - nasıl finanse edileceğine daha titiz şekilde bakmaksızın devam etmesine izin verdi ifadeleri yer aldı.
Rapora göre maliyetin bir kısmı Muhafazakar Parti bağışçısı David Brownlow tarafından ödendi.
Raporda, Brownlowun yenileme için ne kadar para harcadığı belirtilmiyor ancak bu tutarın 58.000 sterlin (708 bin TL) olduğu iddiası basında geniş bir şekilde yer aldı.
Başbakanlık ofisi, Brownlowa paranın geri ödendiğini, başbakanın daha geniş çaplı yenileme projesini finanse ettiğini açıklamıştı.
Fakat muhalefetteki İşçi Partisi, Johnsonın bir faturayı göremezden gelip sonunda nasıl ödendiğine dair hiçbir bilgisinin olmamasının şaşırtıcı olduğunu ifade ediyor.
Seçim Komisyonu da Muhafazakar Partinin dairedeki tadilatın finansmanıyla ilgili siyasi bağış yasasını ihlâl edip etmediğine dair ayrı bir soruşturma yürütüyor.
Sağlık Bakanının malzeme temin eden şirkette hissesi çıktıİngilterede siyasi partilere yapılan 7 bin 500 sterlinin üzerindeki tüm bağışların Seçim Komisyonuna bildirilmesi gerekiyor.
Sağlık Bakanı Matt Hancockun, Ulusal Sağlık Hizmetlerine (NHS) malzeme temin eden bir şirkette hissesinin olduğunun ortaya çıkmasının ardından, kamu dairesi davranış kurallarını hafif ihlâlden suçlu bulunmuştu.
Başbakanlar, Başbakanlık ofisinin yakınındaki kamuya ait olan dairedeki tadilat masrafları için yıllık 30.000 sterlin kamu hibesi alıyorlar.
Başbakan daha önce, vergi mükellefleri tarafından finanse edilen katkı ile tam maliyet arasındaki farkı ödediğini söylemişti.
Ancak bunun önden ödeme şeklinde mi yoksa tadilat için kendisine veya hükümete verilen parayı geri ödeme şeklinde mi olduğunu belirtmedi.

Son güncelleme: 09:48 29.05.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı