• Turkhane Logo

İBB, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı İlhan’dan 128 bin euro burs parasını istedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan’ın İBB tarafından 128 bin euro, 123 bin TL ve 9 bin dolar ödenerek yurtdışına yüksek lisansa gönderildiğini tespit etti.

01:20 02 Şubat 2022 Çarşamba
İBB, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı İlhan’dan 128 bin euro burs parasını istedi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu, AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender İlhan’ın İBB tarafından 128 bin euro, 123 bin TL ve 9 bin dolar ödenerek yurtdışına yüksek lisansa gönderildiğini tespit etti.AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan Kalender hakkında da rapor hazırlandı. Raporda, Rabia İlhan Kalender’in KİPTAŞ A.Ş.’ye iş başvurusunda bulunmasını takiben avukat kadro unvanı ile dış görevli kadro sınıfına görevlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Müdür V. Remzi Köktaş’ın teklifi, Genel Müdür Yardımcısı Eyyüp Karahan’ın uygun görüşü ve Genel Müdür İsmet Yıldırım’ın onayı ile 5 Şubat 2007’de işe girişinin yapıldığı belirtildi.

‘ÇALIŞMIŞ GİBİ BELGE TANZİM ETMİŞ OLABİLİR’


Raporda Rabia İlhan Kalender’in AKP’nin internet sitesinde yer alan özgeçmiş bilgilerinde çeşitli görevlerde yer aldığı ve ve bu nedenle şirkette hiçbir zaman çalışmadığı, ancak çalışmış gibi belgeler tanzim edilmiş olabileceği ifade edildi. Raporda, burs sözleşmesi kapsamında Rabia İlhan Kalender için şirket bütçesinden 671 euro (GBP), 9 bin 940 dolar, 123 bin 722 lira ve 128 bin 247 euro (bugünkü kurla 2 milyon 92 bin 56 TL) masraf ödendiği belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: Rabia İlhan Kalender’e ait Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim Sözleşmesi’nin yukarıda belirtilen hükümlerinin ihlal edilmiş olmasına rağmen, eski Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın, eski Kiptaş Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Çolak’ın ve eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş’ın Kiptaş mallarını ihlal ettikleri düşüncesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

‘KİPTAŞ MALLARINI İHLAL’

2005-2015 yılları arasında ülke dışında ikamet ettiğini resmi internet sitesinde beyan eden Rabia İlhan Kalender’in 5 Şubat 2007 tarihinden itibaren yurt dışı doktora öğrenimine gönderildiği Kasım 2008 tarihine kadar Kiptaş’ta istihdam edilmiş-çalışmış gibi gösteren ve Rabia İlhan Kalender’e bu kapsamda kamuya ait şirket parasından ödeme yapan eski Kiptaş İnsan Kaynakları Müdürü Remzi Köktaş, eski Kiptaş Genel Müdür Yardımcıları Eyyüp Karahan ve Tuncay Çolak ile eski Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım haklarında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Kiptaş gelirinin kişilere haksız yarar veya çıkar sağlayacak şekilde ödenmesine ve Kiptaş mallarının ihlali ile zararına neden olan ve bu zararı gidermekle yükümlü olan isimlerin Kiptaş gelirlerini kişilere haksız yarar veya çıkar sağlayacak şekilde ödediği belirtildi. Zararın yasal faizi ile tahsil edilmesi gerektiği vurgulandı.

AKP İstanbul Milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan ve Fatma Betül Sayan Kaya’nın da belediyenin parasıyla yurtdışına eğitime gönderildiği tespit edilmişti.

Son güncelleme: 01:20 02.02.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı