• Turkhane Logo

HDP'nin kararı 'resmen' açıklandı: "Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğiz"

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,

09:29 28 Nisan 2023 Cuma
HDP'nin kararı 'resmen' açıklandı:
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,

Aday çıkarmayacaklarını açıklayan HDP’nin, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceği biliniyordu. Ancak bu karar kamuoyuna doğrudan açıklanmamıştı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, bu kararlarını ilk kez doğrudan açıkladı.

“Tek adam rejimine son vermek” hedefi doğrultusunda Kılıçdaroğlunu destekleyeceklerini söyleyen Sancar, Bir tarafta rejimi kalıcı hale getirmek isteyen Cumhur İttifakının adayı var; Erdoğan. Diğer yanda, rejimi değiştirme sözü veren Kılıçdaroğlu var. Tek adam rejimini sonlandırma noktasında Kılıçdaroğlu ile hedeflerimiz örtüşüyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlunu destekleme kararı verdik ifadelerini kullandı.
Sancar, şunları kaydetti:
Gerçi aday çıkarmama tercihimizi kamuoyuyla paylaştığımızda bu yönde işaretler vermiştik. Ama şu aşamada tercihimizi somutlaştırmak gerekiyor. Seçmen ve kamuoyunun beklentisi bu yönde.
Amacımız seçimin ilk turda bitmesidir. İkinci tura kalmamasıdır. Bunun Türkiyede demokratik dönüşüme giden yolda önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. O nedenle herkesi demokratik sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz.
Mevcut rejim ülkeyi felaketler girdabına sokmuş ve her alanda çöküşün eşeğine getirmiştir. Ülkeyi bu karanlıktan çıkarmak için tek adam rejiminden kurtulmak gerekir.
Kılıçdaroğlunun kazanmasının demokrasi ve hukuk devletine giden yolun açılmasını sağlamada bir adım olacağına inanıyoruz.
Ancak bu durumun birden ve kökten dönüşüm yaratacağı gibi bir beklentimiz yok. Bunu gerçekleştirecek, demokratik dönüşümü sağlayacak asıl aktör olarak kendimizi görüyoruz.
Bu yüzden parlamento seçimlerine çok önem veriyoruz. En yüksek temsiliyete ulaşmayı stratejik hedefimiz olarak belirledik. Amacımız parlamentoda anahtar konuma ulaşmak. 100. yılında Cumhuriyeti demokrasiyle buluşturma ve demokratik Cumhuriyeti inşa etme sorumluluğu bizlere düşüyor. Tabi barışı gerçekleştirmek konusunda belirleyici misyonun ve iradenin taşıyıcısı olacağız.”
Sancar, “Kılıçdaroğlundan talebiniz oldu mu?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:
“Bizim talebimiz, demokrasi ve hukuk devletinin yolunu açacak yönetim ve iradeyi göstermesidir. Tek adam rejimine son vermek, barışa giden yolun açılmasında sorumluluk üstlenmesi temel beklentimizdir.”
Sancarın, Bürokraside ya da kabinede bir pozisyon… sorusuna cevabı ise şöyle oldu:
Hayır, kararımız politiktir ve bir pazarlık söz konusu değildir. 

Son güncelleme: 09:29 28.04.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı