• Turkhane Logo

Gözaltındaki akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı

Beş gündür gözaltında tutulan ihraç akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı. Daha önce de grev yapan Gülmen, 34 kiloya kadar düşmüştü.

21:42 09 Ağustos 2020 Pazar
Gözaltındaki akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı
Beş gündür gözaltında tutulan ihraç akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı. Daha önce de grev yapan Gülmen, 34 kiloya kadar düşmüştü.


5 Ağustos’dan beri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına altından tutulan Nuriye Gülmen ve 5 arkadaşının gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı. Daha önce de açlık grevi yapan Gülmen yapılan bu haksızlığa karşı tekrar greve başladı. Destek olmak için Çağlayan Adliyesi’ne giden Nuriye Gülmen arkadaşları KHK’lı mimar Alev Şahin “Önce 4 gün, sonra 2 gün daha ve bugün 4 gün daha toplam 10 gün gözaltı süresi alarak işkenceyi uzatıyorlar. Nuriye Gülmen bu haksızlığa karşı gözaltında açlık grevinde.” dedi. Gülmen için sosyal medyada #NuriyeDirenişçidirBırakın etiketi açıldı.

/


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖREVLİYDİ

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında kadrosu Konya Selçuk Üniversitesi’nde bulunan Gülmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görevlendirilmişti. Burada Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışıyordu. Sözleşmesinin yenilenmemesi dolayısıyla açtığı davayı kazanarak, Selçuk Üniversitesi’nde göreve başladı. Göreve başlamasından bir gün sonra, 15 Temmuz nedeniyle ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan 679 sayılı kanun hükmünde kararname ile çalıştığı üniversiteden örgüt üyesi olduğu iddia edilerek ihraç edildi.

“İŞİMİ GERİ İSTİYORUM” EYLEMİ BAŞLATTI

İşine geri dönmek üzere Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Kasım 2016’da ‘İşimi Geri İstiyorum’ diyerek bir eylem başlattı. Eylem sürecinde onlarca kez gözaltına alınan Gülmen, son olarak birlikte eylem yaptığı öğretmen Semih Özakça ile birlikte açlık grevine başladı. Bu süreçte 59 kilodan 34 kiloya düşen Gülmen, KHK ihracına ilişkin itirazını değerlendiren OHAL Komisyonu’nun ret kararı vermesinin ardından 26 Ocak 2018’de açlık grevine son verdi.

AÇLIK GREVİNİN 75. GÜNÜNDE TUTUKLANDI

/

Ankara İnsan Hakları Anıtı’nın önünde eyleme başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevinin 75. gününde 23 Mayıs 2017’de tutuklandı. 22 Haziran 2017’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, haklarındaki tutukluluk kararının kaldırılarak tedbiren tahliye edilmeleri isteğiyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi 28 Haziran’da yapılan başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Mahkeme gerekçeli kararında “Başvurucuların ceza infaz kurumunda tutulmalarının yaşamlarına, maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi. Nuriye Gülmen, davanın altıncı duruşmasında örgüt üye olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıp tahliye edildi.

AİHM BAŞVURUYU REDDETTİ

Gülmen, Semih Özakça ile birlikte 29 Haziran 2017 tarihinde açlık grevi sonucu sağlık sorunları yaşadıkları ve tutukluluk koşullarının sağlık durumlarını daha da kötüleştirdiği iddiasıyla tahliye edilmeleri talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne başvurdu.

2 Ağustos 2017’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gülmen ve Özakça’nın avukatları aracılığıyla yaptıkları tedbiren tahliye başvurusunu reddetti. AİHM ret kararında, “mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgiler ışığında, Özakça ve Gülmen’in Sincan Devlet Hastanesinde tutuklu bulunmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığını” belirtti. Mahkeme ayrıca Gülmen ve Özakça’yı açlık grevine son vermeye davet etti.

AİHM başvurusunda muayene ve tıbbi belgeleme sürecine tek hekim olarak katılan ve 32 sayfalık bir rapor sunan Şebnem Korur Fincancı muayene ve belgeleme sürecinde yaşananları anlatarak tepki gösterdi ve bu tıbbi belgelemeye kararda atıf yapılmamasını eleştirdi.

/


Nuriye Gülmen, Ankara Yüksel Caddesi’nde KHK’lara karşı ilk açık eylemi başlatan isim oldu.
 

Son güncelleme: 21:42 09.08.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı