• Turkhane Logo

Gazetecinin mafya ve uyuşturucu sorusuna kızan Kalın röportajı yarıda kesti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç televizyonu SVT'de katıldığı mülakatta kendisine sorulan sorulara cevap vermekte zorlanınca sinirlendi ve yayını yarıda kesti.

19:42 01 Aralık 2022 Perşembe
Gazetecinin mafya ve uyuşturucu sorusuna kızan Kalın röportajı yarıda kesti
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç televizyonu SVT'de katıldığı mülakatta kendisine sorulan sorulara cevap vermekte zorlanınca sinirlendi ve yayını yarıda kesti.

Mülakatı yapan gazeteci İsveç tarafından aranan yaklaşık 10 şüphelinin Türkiyede bulunduğunu belirterek, bu kişilerin İsveçe iade edilip edilmeyeceğini sordu.

Kalın soruya, Bireysel dosyalar hakkında yorum yapamam ama suçluluları korumak ve saklamak gibi bir prensibimiz yok ifadelerini kullandı.
Türkiyenin ciddi suçlular ve mafya üyeleri için bir sığınak olup olmadığı yönünde gelen bir soruya sinirlenen Kalın suçlamaların temelsiz olduğunu belirterek, Koca bir ülkeyi suçluyorsunuz. Bu kabul edilemez ifadelerini kullandı.
Kalın, Farklı bir ajandanız var. Türkiyenin kokain trafiği için bir merkez olduğunu söyleyerek temelsiz suçlamalarda bulunuyorsunuz. Bunlar PKK sözleri, bunlar F... sözleri. Bu dürüst gazetecilik değil diye konuştu.
İsveçli gazetecinin Türkiyede mafya ve uyuşturucu ticareti konulu sorularına devam etmesi üzerine soruları gülünç olarak niteleyen Kalın, yayının kesilmesini isteyerek röportajı yarıda bıraktı.
İSVEÇİN SUÇLU İADESİ İÇİN KARŞI HAMLESİİsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliğinin onaylanması için terörle mücadele şartları öne süren Türkiyeden karşı talepte bulunarak, İsveç yargısından kaçan kişilerin iadesini istediğini söyledi.
İsveç basınına 30 Kasımda konuşan Kristersson, Stockholmde yapılan ikinci ortak mekanizma toplantısında Türk tarafının memnuniyetini dile getirdiğini belirterek, terör örgütlerine katılımı engellemeyi amaçlayan yeni yasanın 2023te çıkacağını belirtti.
Kristersson, diğer yandan da, İsveç yargısından kaçan kişilerin iade edilmesi gerektiğini söyledi:
İsveçte yargılanması gereken, Türkiyede saklanıyor olabilecek bazı suçlular var. Bu suçluları adalete teslim etmek için ne kadar çok işbirliği yaparsak o kadar iyi.
İsveçli lider, konuyu AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla görüşmesinde gündeme getirdiğini sözlerine ekledi.
İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, eskiden İspanyaya kaçan İsveçli suçluların Avrupa Birliği polis teşkilatı Europolün faaliyetleri nedeniyle Türkiyeyi tercih etmeye başladığını öne sürdü:
Türk polisi ve hükümetimizle bu konuyu tartışıyoruz. Ayrıca, Türkiyede bu konu üzerinde çalışan bir irtibat görevlimiz var. Kanunun uzun kolunun her yere ulaştığı mesajını vermek çok önemli. ifadelerini kullandı. 
Haberlerde, İsveç ve FBI tarafından uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle aranan bir suçlunun yakınlarına Türkiyeyi gangster cenneti diye tarif ettiği öne sürüldü.

Son güncelleme: 19:42 01.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı