• Turkhane Logo

Fitch, Türkiye’nin notunu indirdi: KKM sürdürülebilir değil, enflasyon zor düşer

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-’den ‘B+’ya indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notu görünümünü de ‘negatif’ olarak belirledi.

11:57 12 Şubat 2022 Cumartesi
Fitch, Türkiye’nin notunu indirdi: KKM sürdürülebilir değil, enflasyon zor düşer
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-’den ‘B+’ya indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notu görünümünü de ‘negatif’ olarak belirledi.B+ Türkiye’nin olumsuz ekonomik ve finansal koşullara karşı büyük ölçüde hassas olduğu anlamına geliyor.

Türkiye gibi Fitch B+ olan ülkelerden bazıları şunlar: Uganda, Ermenistan, Türkmenistan, Kenya, Benin, Mısır, Jamaika. 


Fitch, döviz korumalı mevduat, hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dahil olmak üzere enflasyonu düşürmeye yönelik politika tepkisinin makroekonomik ve finansal istikrar risklerini sürdürülebilir bir şekilde hafifletmesini beklemiyor. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin notları, zayıf politika güvenilirliğini ve öngörülebilirliğini, yüksek enflasyonu, yüksek dış finansman gereksinimlerine ve dolarizasyona göre düşük dış likiditeyi ve jeopolitik riskleri yansıttığını belirtti.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’de Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-’ olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü de ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirmişti.

KKM’NİN ENFLASYONA ETKİSİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Fitch, döviz korumalı mevduat, hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dahil olmak üzere enflasyonu düşürmeye yönelik politika tepkisinin makroekonomik ve finansal istikrar risklerini sürdürülebilir bir şekilde hafifletmesini beklemiyor.

Fitch, Türkiye’nin notları, zayıf politika güvenilirliğini ve öngörülebilirliğini, yüksek enflasyonu, yüksek dış finansman gereksinimlerine ve dolarizasyona göre düşük dış likiditeyi ve jeopolitik riskleri yansıttığını belirtti.

MOODY’S VE S&P’DE NEGATİFE ÇEVİRMİŞTİ

2021 Aralık ayı ilk günlerinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘B2’ olarak teyit etti, not görünümünü ‘negatif’ olarak bırakmıştı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu ‘B+’ ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu ‘BB-’ olarak teyit etmişti.

 

Son güncelleme: 11:57 12.02.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı