• Turkhane Logo

Financial Times'tan 'Şimşek' ve 'Türkiye' analizi: 'Erdoğan yatırımcılara daha fazla kanıt sunmalı'

İngiliz finans gazetesi Financial Times (FT), Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası başkanlığından ayrılışını değerlendirdiği başyazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ekonomi politikalarının gerçekten değiştiğini Batılı yatırımcıya kanıtlama çağrısı yaptı.

12:57 12 Şubat 2024 Pazartesi
Financial Times'tan 'Şimşek' ve 'Türkiye' analizi: 'Erdoğan yatırımcılara daha fazla kanıt sunmalı'
İngiliz finans gazetesi Financial Times (FT), Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası başkanlığından ayrılışını değerlendirdiği başyazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ekonomi politikalarının gerçekten değiştiğini Batılı yatırımcıya kanıtlama çağrısı yaptı.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) üst yönetimindeki görev değişikliği dünya basınının gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İngiliz finans gazetesi Financial Times (FT), yabancı yatırımcıların Türkiyeye duyduğu güveni başyazısında mercek altına aldı.
FT, Hafize Gaye Erkanın TCMB başkanlığından istifasının piyasalarda çok büyük bir etki yaratmadığını, bu durumun ekonomide asıl liderliğin artık Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşekte olmasından kaynaklandığını yazdı. FT bununla birlikte, yabancı yatırımcıların sadece kilit bir aktör olarak Şimşekin şahsına güvenme riskini alamayacağını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın ortodoks ekonomiye köklü bir biçimde döndüğünün kanıtı olarak ekonomi yönetiminin üst kademelerinde daha fazla saygın isme yer vermesi çağrısında bulundu.
Türkiye yeni ortodoksluğa duyulan yatırımcı inancını desteklemeli başlıklı başyazıda, Türkiye Merkez Bankası Başkanının bu ayki ani istifasının, kısa süreli ortodoks para politikalarının son bulduğu konusunda yatırımcılar arasında endişe yaratması beklenebilirdi. Piyasanın bu kadar sessiz bir tepki vermesi, ülkenin ekonomik liderliğinde asıl gücün artık Maliye Bakanı Mehmet Şimşekte olduğunun göstergesi denildi.

FT, Türkiyenin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olan 44 yaşındaki Erkanın geçmişteki tuhaf para politikası konusunda tavizsiz bir duruş sergilediği, istifasının da bir nedenle bir darbe olduğu yorumunu yaptı. Erkanın, bir zamanlar Erdoğan tarafından kötü ilan edilen faiz aracını kullanarak kronik biçimde yüksek olan enflasyonla savaşa giriştiğini hatırlatan gazete, şu ifadeleri kullandı:
Erkan istifası kısa süreliğine, Erdoğanın faiz oranlarına dair kendi egzantrik görüşlerini paylaşmayan bir dizi Merkez Bankası Başkanını çiğneyip geçtiği eski kötü günlere bir dönüş gibi hissettirdi. Erdoğan,Maliye Bakanlığına da pek az vasfı bulunan damadı Berat Albayrakı atamıştı. Yabancı yatırımcılar, Merkez Bankası başkanları arasında 2016 beri yaşanan hızlı değişiminden ve bu kişilerin Erdoğana karşı çıkıp faiz oranları artırma konusundaki isteksizliğinden korkar oldu. Bunu, Türkiye tahvillerinde ve para biriminde kriz seviyesindeki dalgalanmalar izledi. Birçokları için ülke, basitçe dokunulmaz hale geldi.
POTANSİYEL DEVAMLILIK
Başyazıda, Erkanın istifasının geçmişte yaşananların aksine piyasalarda pek bir hareketlilik yaratmadığı vurgulandı. FTye göre bunun bir nedeni, Erkanın yerine atanan Fatih Karahanın etkileyici bir özgeçmişinin bulunmasıydı. Goldman Sachstaki analistlerin Karahanı saygın diye nitelediğini ve Erkanın ayrılışının politika anlaşmazlığından kaynaklanmadığına işaret edildiğini belirten FT, Bu potansiyel devamlılığa işaret ediyor dedi.
Makalenin bu noktasında Şimşeke işaret edilerek, Fakat piyasalardaki sakin havanın esas anahtarı, Erdoğan hükümetinin üst düzey ekonomik pozisyonlarında ve zorlu koşullarda 11 yıl görev yaptıktan sonra 2018 yılında ayrılan, geçen yılki seçimlerden sonra da geri getirilen eski Merrill Lynch bankacısı Şimşekin güven verici varlığıydı denildi.
MEDYANIN KOMPLO TASVİRLERİ ORTADAN KALKTI
Şimşek, tahvillerini yabancı yatırımcıların almasına ihtiyaç duyan Türkiye için piyasaların önemli olduğunu biliyor ifadelerini kullanan FT, geçmiş ekonomi yönetimlerine de kinaye ile yaklaşarak şu yorumu yaptı:
Neyse ki Türkiye medyasının kötü niyetli ve komplocu yabancı yatırımcılara yönelik düşmanca tasviri kayboldu. Şimşek ayrıca, para birimi değer kaybettiğinde vatandaşların ithal mallarda daha da fazla zamdan mustarip olduğunu da biliyor. Ekonomi politikasında, özellikle de enflasyonda sürekliliğe ve istikrara ihtiyaç duyulduğunun farkında.
Merkez Bankası henüz bunu başarmaya hiçbir şekilde yakın değil - yıllık enflasyon hâlâ yüzde 65e yakın seyrediyor diyen FT, şöyle devam etti:
Fon yöneticileri yine de bu işi yürüteceği ve kritik bir biçimde, Erdoğanı kendi yanında tutacağı konusunda Şimşeke güveniyor. Yöneticiler, Şimşekin yeniden atanmasından sonra yıllardan beri ilk kez Türkiye varlıklarında kalmaya istekli olduklarını kanıtladı. Karahan, Şimşekin hem Merkez Bankası, hem de Wall Street analistleri ve yatırımcıları için tercihi; bu da yeterli bir referans.
SADECE ŞİMŞEKE GÜVENEREK RİSK ALMAK SAĞLIKSIZ
Başyazı, Erdoğana şu çağrı ile son buldu:
Bugünkü durum, beş yıl öncekine kıyasla çok büyük bir ilerleme. Fakat hâlâ ideal değil. Şimşekin omuzlarındaki ciddi bir yük var ve yatırımcıların böylesine yoğun bir anahtar-adam riskine girmesi sağlıksız. Erdoğanın ortodoks ekonomiye geçişinin köklerinin derin olduğunun bir kanıtı olarak Türkiyenin ekonomi mekanizmasının üst kademelerinde daha çok sayıda saygın figürün yer alması arzu edilecektir. Şu anda cumhurbaşkanı ile Batılı fon yöneticileri arasındaki karşılıklı güvensizlik hâlâ içten içe kaynıyor. Yatırımcılar, iki taraf arasındaki hayati fısıldayıcı olarak Şimşekten çok fazla şy bekliyor.

Son güncelleme: 12:57 12.02.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı