• Turkhane Logo

Erdoğan'dan İsrail'le görüşme yorumu: Yeni dönüm noktası

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Ankara'da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. İkili arasında yapılan görüşme sonrası açıklama yapan Erdoğan,

20:58 09 Mart 2022 Çarşamba
Erdoğan'dan İsrail'le görüşme yorumu: Yeni dönüm noktası
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Ankara'da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. İkili arasında yapılan görüşme sonrası açıklama yapan Erdoğan,

Türkiyede 2 gün sürecek programına Anıtkabir ziyaretiyle başlayan Herzog, daha sonra AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzogun ziyaretini tarihi olarak nitelendirerek Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum dedi. Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerinin güçlenmesi büyük bir öneme sahip. Enerji ve enerji güvenliğinde işbirliğine hazırız ifadelerini kullandı.
Cumhuriyette yer alan habere göre Erdoğan, “Önümüzdeki dönemin ikili ilişkiler konusunda bölgesel iş birliği açısından yeni fırsatları beraberinde getireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı ve Türkiye’nin Filistin konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiklerini söyledi.
Erdoğanın açıklamalarından satır başları şöyle:
Bu tarihi ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum. Türkiye İsrail ilişkilerinin gelişmesi, güçlenmesi, ülkelerimiz açısından olduğu kadar bölgesel istikrar ve barış için de büyük öneme sahiptir.
Başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere muhtelif alanlarda iş birliği potansiyelimizi hayata geçirmemiz özellikle önem taşıyor. Ticaret hacmimiz salgına rağmen yüzde 36ya yakın artış göstermiştir. 2022de bu rakamı 10 milyar dolara çıkaracağımıza inanıyorum. Bölgemizde yaşanan gelişmeler, enerji güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Turizm, bilim, ileri teknoloji, tarım, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda ciddi işbirliği imkanlarına sahibiz. Türkiye İhracatçılar Meclisimizin organizasyonuyla 90 kişilik heyetimiz İsrailde verimli temaslarda bulundu. İş birliğimizi daha da ilerleteceğiz.
FİLİSTİN HASSASİYETİMİZİ PAYLAŞTIKGörüşmemizin temel unsurlarından biri tabiatıyla Filistin meselesiydi. Konuya dair yaklaşımımızı ve hassasiyetle paylaştık. Bölgede gerginliğin azaltılmasına, iki devletli çözüm vizyonuna verdiğimiz önemi ifade ettik. Mescid-i Aksanın dini kimliğine, kutsiyetine atfettiğimiz önemin altını çizdik.
Filistin halkına yönelik insani projeler yürüten TİKA ve Türk Kızılay gibi kuruluşlarımızın faaliyetlerinin devamı hususunda İsrailli makamların desteğini özellikle vurguladım. Antisemitizmin bir insanlık suçu olduğu yönelik yaklaşımlarımızı bir kez daha tekrarladım. Türkler ve Museviler yıllarca barış içinde bir arada yaşamanın en güzel örneklerini vermiştir. Korona virüsü salgını ile beraber dünyada nefret suçlarının yeniden arttığını görüyoruz. Antisemitizm, İslam düşmanlığı, ırkçılıkla karşısında kararlılıkla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Görüşmemizde Ukrayna, Doğu Akdeniz, güncel ve bölgesel meseleleri ele aldık. Özellikle Dışişleri Bakanımızın bu ziyaretin ardından Filistin ve İsraile yapacağı ziyareti önemsiyorum.
HERZOG: İLİŞKİLERİMİZ SON ZAMANLARDA BİR DARLIK DÖNEMİNDEN GEÇMİŞTİRErdoğanın ardından sözü alan İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise iki ülke arasındaki ilişkilerin son zamanlarda darlık döneminden geçtiğini kaydetti.
Herzog, İnanıyorum ki karşılıklı saygı temellerinde incelenip bölgesel ve küresel duyarlılıkla daha iyi başa çıkmamızı sağlayacaktır. İsrail ve Türkiye birçok alanda hepimizin ev olarak adlandırıldığı bölgeyi çarpıcı bir işbirliğini yapabilir ve yapmalıdır diye konuştu.
Herzogun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Eşim ve ben Türkiyede bulunmaktan çok mutluyum. Beni Türkiye Cumhuriyetinde resmi ziyarete davet ettiğiniz için biraz önce sona eren verimli toplantımız için teşekkür ederim. Benim buradaki ziyaretim İsrail Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığım andan itibaren başlatmış olduğunuz diyaloğun devamıdır. Bu an ülkelerimiz arasındaki ilişkilerinde çok önemli bir andır.
Amacımız ülkelerimiz ve halklarımız arasında dostane ilişkilerin temellerini atmaktır. Halklarımız arasında ilişkilerimiz çok eskidir. Güçlü tarihi, dini, kültürel kökleri vardır. Çok sayıda kadın erkek, lider, haham, şair, tüccar ve girişimcilerden oluşan seçkin bir şahsiyet listesi bu ülkedeki yahudi tarihinin geçmişinin sadece bir parçasıdır.
İlişkilerimiz son zamanlarda ne yazık ki bir darlık döneminden geçmiştir. İnanıyorum ki karşılıklı saygı temellerinde incelenip bölgesel ve küresel duyarlılıkla daha iyi başa çıkmamızı sağlayacaktır. İsrail ve Türkiye birçok alanda hepimizin ev olarak adlandırıldığı bölgeyi çarpıcı bir işbirliğini yapabilir ve yapmalıdır.
NAZIM HİKMET ŞİİRİ OKUDUİsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise şu ifadeleri kullandı:
Modern çağın en büyük Türk şairinden biri olan Nazım Hikmet, Yaşamaya Dair adlı şiirinde şu satırları yazmıştır:
Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
Yetmişinde bile, meselâ, zeytin dikeceksin,
Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
Yaşamak yani ağır bastığından.

Son güncelleme: 20:58 09.03.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı