• Turkhane Logo

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na açtığı 17 davayı geri çekti, 4,4 milyon TL tazminattan vazgeçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'na açtığı 17 davayı geri çekmesiyle 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan vazgeçmiş oldu

14:15 20 Kasım 2021 Cumartesi
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na açtığı 17 davayı geri çekti, 4,4 milyon TL tazminattan vazgeçti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'na açtığı 17 davayı geri çekmesiyle 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan vazgeçmiş oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna açtığı davaları geri çekmesine ilişkin detaylar ortaya çıktı. 17 davadan feragat eden Erdoğan, böylece 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan da vazgeçti. 
Erdoğan, bu hafta Meclis grup toplantısındaki konuşmasında CHP liderinin helalleşme çağrısına değinirken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Kılıçdaroğluna açtığı davaları geri çektiğini hatırlatarak, Bay Kemal, ben seninle ilgili kazandığım davaları geri çektim mi? Çektim, ama sen bunların hiçbirinin kadrini, kıymetini bilmedin, anlamadın demişti.
Erdoğanın avukatı Hüseyin Aydının verdiği bilgiye göre, 15 Temmuzdan sonra Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 17 davadan feragat etti.
Bir kereye mahsus olarak affediyorum
Mahkemeye sunulan davadan feragat dilekçesinde, Erdoğanın 29 Temmuz 2016 tarihli konuşmasındaki, Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affediyorum ve davalarımı geri çekiyorum açıklamasına atıfta bulunuldu.
Erdoğanın 2011 yılında da dava ve şikayetlerden vazgeçmek suretiyle iyi niyet ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, Kısa süreli bir bahar havasından sonra, sistematik hakaret kampanyasına kaldığı yerden devam edildiği de üzülerek müşahede edilmiştir. FETÖnün gerçekleştirdiği 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden ve milletçe ödediğimiz ağır bedellerden sonra tarihi bir fırsatı yakaladığımız tartışmasızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle işbu davadan feragat etmektedir ifadelerine yer verildi.
17 davadan feragat etti
Erdoğan, 17 davadan feragat ederek talep edilen toplam 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan da vazgeçmiş oldu. Geri çekilen davalarda, Kılıçdaroğlunun 2011-2016 yılları arasında Meclis grup toplantılarda, mitinglerde ve toplantılarda yaptığı çeşitli konuşmalarda Erdoğana yönelik hakaret içerikli ifadeleri konu edilmişti.
Davalardaki tazminat talebi tutarları ise 10 bin ile 1 milyon lira arasında değişti. En yüksek tutar olan 1 milyon lira tazminat 3 ayrı davada talep edilirken, dava konularını Kılıçdaroğlunun Reyhanlıdaki patlamada ve Uluderedeki hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sorumlusu olarak Erdoğanı göstermesi, terör örgütü elemanı yetiştirerek Suriyeye gönderme suçlaması ile namus ve şeref kavramları kullanılarak yapılan hakaret içerikli ifadeler oluşturdu.

Son güncelleme: 14:15 20.11.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı