• Turkhane Logo

Erdoğan: İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine olumlu bakmıyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği süreci hakkında, "Olumlu bir düşünce içinde değiliz" açıklamasını yaptı.

16:47 13 Mayıs 2022 Cuma
Erdoğan: İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine olumlu bakmıyoruz
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği süreci hakkında, "Olumlu bir düşünce içinde değiliz" açıklamasını yaptı.


AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveçin NATOya üyelik süreci hakkında dağerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz ifadelerini kullandı.

Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


BAE DEVLET BAŞKANININ ÖLÜMÜ

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyanın ölümüne ilişkin, El Nahyanın uzun süredir bir rahatsızlığının bulunduğunu belirten Erdoğan, Taziye için inşallah bir ziyarete gideceğim diye konuştu.

FİNLANDİYANIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistanın Türkiyeye karşı NATOyu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKKsı, DHKPCsi İsveçte, Hollandada yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.

ABDNİN MUAFİYET KARARI

Erdoğan, ABDnin Suriye yaptırımlarındaki muafiyetlerin sorulması üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerikanın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten Amerika, maalesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi de PKK terör örgütüne karşı veya Suriyedeki, Suriyenin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. Tırlarla buralara araç, gereç, mühimmat sevk etmiştir. Bunları bütün gelen yönetimlere söylememize rağmen, bunlar dinlenmemiş ve bu süreç aynen devam etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Fakat şunu ben çok açık net söylüyorum ki eğer burada PKKsı, YPGsi şusu busu vesaire kim olursa olsun... Şu anda Pençe Kilit Harekatını izlediniz. Irakın kuzeyinde ne yaptıysak, Suriyenin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz. Ve bize düşman olan odaklarla örgütlerle arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Olay budur.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında 2,5 ayın geride kaldığının hatırlatılması üzerine, Bunu tasvip etmek mümkün değil. Gerek Sayın Putinle gerek Zelenski ile yaptığım görüşmelerin hepsinde de kendilerine bu işi bir an önce durdurma noktasında telkinlerimiz olmuştur. Bundan sonra da aynı telkinlerimiz devam edecektir. Yani savaşların bir defa tasvibi söz konusu değildir. Savaşın iyisi olmaz ve burada bunca insan ölüyor. İşin maddi manevi her yönüyle zararları ortada. Dolayısıyla da bundan sonra yapacağımız görüşmelerimizde de bunları kendilerine telkin edeceğiz dedi.

Son güncelleme: 16:47 13.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı