• Turkhane Logo

Ekmekte korkutan zam kapıda

5 liraya yükselen ekmek fiyatı maliyetleri karşılayamadı. Fırıncılar ekmeğin 5 TL’de uzun süre kalamayacağını ifade ediyor.

09:48 22 Haziran 2022 Çarşamba
Ekmekte korkutan zam kapıda
5 liraya yükselen ekmek fiyatı maliyetleri karşılayamadı. Fırıncılar ekmeğin 5 TL’de uzun süre kalamayacağını ifade ediyor.

İstanbulda gelen son zamla 5 TLye satılmaya başlanan ekmeğe yeni zam yolda. Fırıncılar maliyet artışları nedeniyle ekmeğin 5 TLde uzun süre kalamayacağını ifade ediyor.

Sözcüden Taylan Büyükşahinin haberine göre; un, maya ve elektrik başta olmak üzere maliyet artışlarının üreticileri zorladığını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, bunların yanı sıra İstanbuldaki kaçak fırınlar nedeniyle de fiyatların yüksek seyrettiğini belirtti.

7-8 LİRA OLUR
Bu sıkıntıyı uzun süreden bu yana dile getirdiğini, şimdi oda ve federasyon başkanlarının da aynı noktaya geldiğini anlatan Kolivar, basit önlemlerle vatandaşın ucuz ve kaliteli ekmek yemesinin mümkün olduğunu vurguladı. Kolivar, “Kaçak fırınlar kalkmazsa İstanbulda ekmek fiyatları düzelmez. 7-8 lira olur. İstanbulda fırınların Ankaradaki gibi tamamen ruhsatlı olması lazım. O zaman fiyatlar geriler. Yoksa 7 lirayla da durmaz. Birer lira da artmayacak bu gidişle. 7-8 liradan 10 liraya çıkacak” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) unun çuvalını 350 TLye sattığını söyleyen Cihan Kolivar, bu unla ekmek yapılamadığını, ekmeklik un çuval fiyatının piyasada 450-580 TL arasında satıldığını belirtti. Kolivar, undaki fiyat artışının artık 50şer TL şeklinde gerçekleştiğini kaydetti.

Son güncelleme: 09:48 22.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı