• Turkhane Logo

Dolar tarihi zirvede!

Dolar/TL, Fed'in faizlerde 75 baz puanlık artışı ve Merkez Bankası'nın faiz indirme beklentilerinin etkisiyle tarihi zirvesini gördü.

12:26 22 Eylül 2022 Perşembe
Dolar tarihi zirvede!
Dolar/TL, Fed'in faizlerde 75 baz puanlık artışı ve Merkez Bankası'nın faiz indirme beklentilerinin etkisiyle tarihi zirvesini gördü.

TL, geçen ay yapılan sürpriz faiz indiriminden beri dolar karşısında yüzde 2.1 değer kaybetti. Son günlerde küresel piyasalardaki sert satışlara kıyasla oldukça sınırlı yükselen dolar Merkez Bankasının faiz indirme beklentilerinin etkisiyle zirvede.
Son olarak 21 Aralık 2021 günü 18,36 lirayı gören dolar, bugün 18,3703 lira seviyesine yükselerek zirvesini yeniledi.
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLACAK? TCMBnin faiz için bir önceki toplantıda yeterli tanımlamasını yapması nedeniyle Reuters anketinde bu ay için beklenti politika faizinin yüzde 13te sabit tutacağı yönünde. Azınlıkta faiz indirimi tahmini de yer alıyor.
TCMB faiz indirimi ile birlikte önce döviz takiben kredi ve tahvil piyasasında da kendisini daha belirleyici konuma getirecek adımlar da atmıştı.
TCMBnin kredilerde atacağı adımlara ilişkin bir önceki PPK metninde net bir mesaj da vermiş olması ve ardından da adımlarını açıklamış olması nedeniyle bugün metinde yapılacak değişiklikler de takip edilecek.
Politikalarla; net ihracat, istihdam, yatırım odaklı kredilere öncelik verilirken bu sayede kalıcı cari fazlaya ulaşılması ve bu dengenin enflasyonda da kalıcı bir düşüş getireceği öngörülüyor. Bu alanda yer almayan kredilere TCMB tarafından ek tahvil tutma yükümlülükleri de getirildi.
TCMBnin faiz kararı 14.00da açıklanacak. Bugün ayrıca eylül ayı tüketici güven endeksi ve TCMB, haftalık para ve banka, rezerv, menkul kıymet verileri de yayımlanacak.
Bankacıların öncü verilerden yaptıkları hesaplama geçen hafta TCMBnin net rezervlerin yaklaşık 2 milyar dolar azalduığını toplam rezervlerinin ise sınırlı bir artış göstereceğini gösteriyor.
TL, geçen ay yapılan sürpriz faiz indiriminden beri dolar karşısında yüzde 2.1 değer kaybetti. Son günlerde küresel piyasalardaki sert satışlara kıyasla oldukça sınırlı yükselen 18.3450ye kadar ulaştı. Kur bu sabah 08.48de 18.34/18.34 seviyesindeydi.
Birikimli olarak bakıldığında ise TL, nisan sonundan beri yüzde 19, yılbaşından beri yüzde 28.1, son bir yılda ise yüzde 54.3 değer kaybetti. TL geçen yıl da yüzde 40ın üzerinde değer kaybı yaşamıştı.
HAZİNE NEREDEYSE TEK HANEDEN BORÇLANIYORBankalar tahvil yükümlülükleri nedeniyle kurumsal bazı kredileri artık veremeyecek duruma gelmekten şikayetçi. Şirketler ise ucuzlayan maliyetlere rağmen krediye erişimden yakınıyor.
Hazine, TCMBnin kredilere uygulamaya başladığı tahvil tutma zorunluklarının ardından bu ay gerçekleştirdiği ihalelerle Eylül ayı borçlanma programını 50 milyar TL olan hedeflerinin üzerinde yaklaşık 70 milyar TL borçlanma ile tamamladı. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisinde yaşanan düşüş son bir ayda 500 puanı aşmış durumda. Verim eğrisi genelinde görülen düşüşte TCMBnin pozitif ayrımcılık sağladığı uzun vade ve sabit kuponlu tahvillerde daha belirgin.
Öte yandan bankacılar Hazinenin ay bitmeden anaparası 2.5 milyar dolar olan eurobond itfasının bulunduğunu bu kapsamda yeni bir dış borçlanma yapılıp yapılmayacağını da izleyecekler.

Son güncelleme: 12:26 22.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı