• Turkhane Logo

Dikkat çeken analiz: 'Erdoğan ilk turda kaybedebilir...'

Fransa merkezli uluslararası haber ajansı AFP'de yayınlanan bir analizde, Erdoğan'ın seçim süresince izleyebileceği yol haritası ve seçimin olası sonuçları mercek altına alındı.

16:48 12 Mart 2023 Pazar
Dikkat çeken analiz: 'Erdoğan ilk turda kaybedebilir...'
Fransa merkezli uluslararası haber ajansı AFP'de yayınlanan bir analizde, Erdoğan'ın seçim süresince izleyebileceği yol haritası ve seçimin olası sonuçları mercek altına alındı.

Dünya basınının, Türkiye tarihinin en kritik dönemeci olarak adlandırılan, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine yönelik ilgisi artarak devam ediyor. Son olarak, Cyrielle Cabot tarafından AFPde yayınlanan bir analizde seçim maratonuna ilişkin son durum ile muhalefet ve hükümet bloklarının son adımları ele alındı.

İşte, o analizden öne çıkan bölümler:
Türkiyede cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası 10 Martta resmen başladı ve üçüncü kez aday olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artık en büyük rakibinin kim olduğunu biliyor. 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu, gözlemciler tarafından genellikle Erdoğanın zıt kutbu olarak tanımlanıyor. 
Kamuoyu yoklamaları ise seçimin başa baş geçeceğini ve Erdoğanın, 2003te iktidara gelmesinden bu yana en belirsiz seçimi olduğunu söylüyor.
KARİZMA EKSİKLİĞİ AVANTAJA DÖNÜŞEBİLİR...Türkiye konusunda uzman olan araştırmacı Aurélien Denizeau, Nihayetinde kazanan uzlaşma ihtiyacı oldu diyor. Fransanın Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü (IRIS) Müdür Yardımcısı ve Türkiye uzmanı Didier Billiona göre ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) koalisyonun en önemli parçası ve Erdoğana karşı muhalefeti temsil ediyor. [Dolayısıyla] liderin aday gösterilmesi mantıklı bir seçim...
Öte yandan pek çok kişi Kılıçdaroğlunu karizma eksikliği nedeniyle eleştiriyor; İstanbul veya Ankara belediye başkanının aday gösterilmesini tercih ediyor. Didier Billiona göre, Bazıları tarafından karizma eksikliği olarak görülen bu durum, kampanya sırasında bir avantaja dönüşebilir. Kılıçdaroğlu, otoriter ve kavgacı olarak görülen Recep Tayyip Erdoğandan çok farklı bir imaja sahip. Halk bu tür bir normallik istiyor.
MUHALEFET İÇİNDEKİ BÖLÜNMELERİ ÖNE ÇIKARACAKHDP Eş Başkanı Mithat Sancarın Pazartesi günü yaptığı, aday çıkarmayabiliriz açıklamasına da değinen ve bunu Kılıçdaroğluna yönelik açık bir destek olarak tanımlayan Denizeauya göre, İttifak seçimi ilk turda kazanabilir. Ancak HDPnin teklifi, zafer durumunda olan Kürtlere verilecek garantilere bağlı. Kılıçdaroğlunun ne önereceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Erdoğan her zamankinden daha zayıf görünüyor, ancak hala çok sağlam bir seçmen tabanına sahip diyen Denizeauya göre ise Kampanya sürecinde seçmenleri bir araya getirmek için kontrolü altındaki basına güvenecek. Muhalefeti itibarsızlaştırmak için muhalefet içindeki bölünmeleri öne çıkarmaya çalışacak.
ORTAK PROGRAM OLUŞTURMAKTA ZORLANIYORLARÖte yandan AKPli Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik kriz ve 6 Şubat depremindeki yönetimine yönelik ağır eleştiriler nedeniyle kırılgan bir durumdayken, Muhalefet bir program oluşturmakta zorlanıyor.
Didier Billiona göre, ortak paydaları Erdoğanı devirmek, başkanlık rejimine son vermek ve parlamenter demokrasiye dönmek olan muhalefet, söz ekonomik ve sosyal politikalara geldiğinde seçim sonrasını işaret ediyor ve uzlaşma olacağı sözünü veriyor.

Son güncelleme: 16:48 12.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı