• Turkhane Logo

Depremde eşini ve çocuklarını kaybeden gazeteciye yakalama kararı

Hatay'da deprem nedeniyle evi ve iş yeri yıkılan, eşi ve üç çocuğunu kaybeden gazeteci Mahmut Şan hakkında yaptığı bir haber nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı. Şan, "Bu kadar acının üstüne gelmesi beni çok yaraladı" dedi.

16:00 24 Mart 2023 Cuma
Depremde eşini ve çocuklarını kaybeden gazeteciye yakalama kararı
Hatay'da deprem nedeniyle evi ve iş yeri yıkılan, eşi ve üç çocuğunu kaybeden gazeteci Mahmut Şan hakkında yaptığı bir haber nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı. Şan, "Bu kadar acının üstüne gelmesi beni çok yaraladı" dedi.

Maraş merkezli depremlerin en ağır vurduğu kentlerden biri de Hatay oldu.Hatay’da evi ve iş yeri yıkılan, eşi ve üç çocuğunu kaybeden gazeteci Mahmut Şan hakkında yaptığı bir haber nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı.Gazeteci Şan, Tekirdağ Muratlı Kaymakamı Bülent Uygur’un kendisi hakkında yaptığı bir haber nedeniyle soruşturma başlatıldığını öğrendi.Ancak Mahmut Şan’ın tebligatı, deprem nedeniyle eline ulaşmadı. Bunun üzerine Şan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.Ankara Adliyesi’nde ifade veren Şan “Bu şekilde bir depremzedenin gözaltına alınması… Daha fazla canım acıdı” dedi. Şan savcının kendisine “Kaybınızdan haberimiz olsaydı yakalama çıkarmazdık” dediğini de aktardı.‘NEZARETE KOYULDUM’Şan, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.Mahmut Şan yaşadıklarını şöyle aktardı:“Evim, iş yerim yıkıldı, aracım enkaz altındaydı. Hasar tespiti filan denince Hatay’a gittim. Dönüşte, jandarma uygulama yaptı. ‘Senin yakalaman var’ dediler, otobüsten indirdiler. Oradaki jandarma galiba savcıyı aradılar. Taahhüt verdim, martın 24’üne kadar. Tutanakta, ‘Tekirdağ Muratlı Savcılığı, yakalama’ yazıyordu. Ankara Adliyesi’ne gittim, ‘Yakalamam var, ne yapmam lazım’ dedim. Orada, adliyede karakol var, beni oraya geçirdiler. Nezaret gibi bir yer, şaşırdım. ‘Burası gözaltı ve nezaret gibi bir yer. Ben gazeteciyim, burada kalmamam lazım’ dedim. ‘Biz görevimizi yapıyoruz’ dedi. ‘Savcı beye iletmeniz için söylüyorum’ dedim.Yarım saat sonra beni çıkardılar. Saat 16:30’a kadar adliyede kaldım. Tekirdağ Muratlı ilçesi savcısına kamerayla ifade verdik. 7-8 ay öncesinde yaptığım haber… Bir vatandaş mesaj atmıştı, eski Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur’un Suriye sınırında yaptığı olayları anlatmıştı; ben de yazdım. Vatandaştan gelenler dikkate alınmalı, savcılığı göreve davet etmiştim. Bülent Uygur şikayette bulunmuş. Savcı, ‘Kaybınız var mı’ dedi, ‘Haberimiz olsaydı yakalama çıkarmazdık’ dedi.‘BU KADAR ACI ÜSTÜNE GELMESİ BENİ ÇOK YARALADI’Buradan savcı beye şunu belirtmek isterim. Dünyanın her tarafından Hatay’a yardıma gelenler oldu, sizin haberiniz olmadı mı sayın savcım? Sistemde görünüyor, ikametgahım orada, çekebilirdiniz. Bu acı üstüne bunun gelmesi beni çok yaraladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremzedenin yanında olduğunu belirtmişti. Ben, baba olarak eşimi üç çocuğumu kaybetmiş durumdayım. Ben de enkazın altındaydım, yara almıştım. Bu şekilde bir depremzedenin gözaltına alınması… Daha fazla canım acıdı. Dün acı hissettim. Sahipsiz olduğumu hissettim. ‘Depremzedenin yanındayız’ denilen şeyler laftadır, öyle görüyorum şu an.”

Son güncelleme: 16:00 24.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı