• Turkhane Logo

Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu açıklaması: Tüm halkın ortak adayı haline gelebilir

Tutuklu bulunan Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada

17:26 09 Mart 2023 Perşembe
Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu açıklaması: Tüm halkın ortak adayı haline gelebilir
Tutuklu bulunan Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu göstermesinin ardından ittifakta bulunmaya partilerin alacağı tutum tartışılmaya başlandı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, pazarlık içinde olmayacaklarını belirterek Kılıçdaroğlu’na görüşme çağrısı yaptı.
Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Kılıçdaroğlu’nun adının açıklanmasının ardından, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına nasıl bakıyorsunuz” sorusuna, “Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır yanıtını verdi.
“TÜM HALKIN ORTAK ADAYI HALİNE GELECEKTİR”Demirtaş, Medyascopetan Ruşen Çakıra konuştu. Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Kılıçdaroğlu’na bir kez daha başarılar diliyorum, hayırlı olsun diyorum. Sayın Kılıçdaroğlu, şu anda Millet İttifakı’nın ortak adayıdır. Henüz tüm muhalefetin ortak adayı haline gelmedi. Siyasal ve toplumsal muhalefetle görüşerek herkesin desteğini alması halinde sadece Millet İttifakı’nın değil, tüm halkın ortak adayı haline gelecektir.
Elbette HDP ile de açık bir müzakere yürüterek demokratik taleplere nasıl yaklaştığını ortaya koyması bekleniyor. Çünkü HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na, bağırlarına taş basarak oy vermek istemiyorlar, öyle bir şey de olmayacak zaten. HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na severek, isteyerek, gönül rahatlığıyla oy verebilmek için HDP’yi ziyareti ve uzlaşmayı bekliyorlar.”
“BEN, SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN DEĞİŞİM KONUSUNDA SAMİMİ VE CESUR OLDUĞUNA İNANIYORUM”
Demirtaş, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında büyük bir dönüşüm yaratılmasında Kılıçdaroğlu’nun samimiyetine güvendiğini belirtti. Selahattin Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhuriyetin ikinci yüz yılında, büyük bir değişim ve demokratik dönüşüm olacaksa bütün Türkiye yeni bir toplumsal birlik ruhuyla ayağa kalkacaksa HDP’nin dışlanması bu yöndeki çabaları zayıflatır.
Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nun değişim konusunda samimi ve cesur olduğuna inanıyorum. Çalışma ekibinin de aynı düşünceyle hareket etmesi halinde, HDP’nin de desteğiyle, Türkiye yüz yılın değişimini gerçekleştirebilir. Toplumsal barış, huzur, refah sağlanabilir. Demokrasi, kurumsal bir yapıya kavuşturulabilir.
Diyalogdan, konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Herkes birbiriyle konuşursa sorunlarımızı çözebiliriz ve halkı birleştirebiliriz. Bu doğrultuda, Sayın Kılıçdaroğlu’nun öncülük yaparak tüm diyalog kanallarını açacağını umuyorum.
Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır. Bu başarılırsa toplumsal kutuplaşma da azalır, barış ve birlikte yaşam umudu artar.

Son güncelleme: 17:26 09.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı