• Turkhane Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “borcumuz kalmadı” dedi, Hakan Atilla, neyin borcunu ödedi?

ABD’de tutuklu kaldıktan bir süre sonra Türkiye’ye dönen Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya”O bizim evladımızdır” diye sahip çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atilla için “Borcumuz kalmadan ülkesine dönmüş oldu” ifadesini kullandı.

08:08 26 Temmuz 2019 Cuma
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “borcumuz kalmadı” dedi, Hakan Atilla, neyin borcunu ödedi?
ABD’de tutuklu kaldıktan bir süre sonra Türkiye’ye dönen Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya”O bizim evladımızdır” diye sahip çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atilla için “Borcumuz kalmadan ülkesine dönmüş oldu” ifadesini kullandı.Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturması olarak bilinen “17-25 Aralık”ın bir numaralı sanığı olan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) ABD’de yürütülen soruşturması kapsamında New York’ta gözaltına alınarak tutuklandı.

Rıza Sarraf ile birlikte “İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmek”le suçlanan Atilla’nın adı 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması kapsamında AKP’li 4 bakan hakkında hazırlanan fezlekelerde de geçiyordu.
Halkbankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’yı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak karşılamıştı.

ATİLLA’YI BERAT ALBAYRAK KARŞILADI

ABD’deki yargılamada 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, Türkiye’ye döndüğünde VIP düzeyde karşılandı. Atilla’yı bizzat karşılayanlar arasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da vardı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’e ‘Cumhuriyet Nişanı’ verdi. Törenin ardından açıklama yapan Erdoğan, ABD’de mahkûmiyetinin bitmesinin ardından Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla için, “Borcumuz kalmadan ülkesine dönmüş oldu” dedi.

ERDOĞAN: ONU SAHİPLENECEĞİZ

“Hakan Atilla uzun bir süredir bu yaşamış olduğu süreç, başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür” diyen Erdoğan, Her türlü girişimleri yaptık. Kendisiyle alakalı mahkûmiyet cezası bitmiş oldu ve borcumuz kalmadan Hakan Atilla ülkesine dönmüş oldu.” ifadesini kullandı.

Hakan Atilla ile telefonda görüştüğünü ve ailesiyle biraz vakit geçirdikten sonra Cumhurbaşkanlığı Saray’ına davet ettiğini belirten Erdoğan, “Hakan Atilla için herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz kimi sahipleneceğiz.” dedi.

ABD’deki yargılamada Türkiye’deki siyasetçilere ayakkabı ve çikolata kutularında verdiği rüşveti kabul eden ardından da suçunu itiraf eden Rıza Sarraf, tanık konumuna geçmişti. Tek başına yargılanan Hakan Atilla, jüri tarafından suçlu bulunmuş ve 32 ay hapse mahkûm edilmişti.

Son güncelleme: 08:08 26.07.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı