• Turkhane Logo

Çocuk, yaşlı, hasta ayrımı yok: Terör soruşturmaları sayısı 2 milyona yaklaştı

AKP iktidarı, hamile, çocuk, yaşlı, hasta ayrımı yapmadan terör soruşturması açmaya devam ediyor.

11:12 16 Eylül 2022 Cuma
Çocuk, yaşlı, hasta ayrımı yok: Terör soruşturmaları sayısı 2 milyona yaklaştı
AKP iktidarı, hamile, çocuk, yaşlı, hasta ayrımı yapmadan terör soruşturması açmaya devam ediyor.

15 Temmuz sonrasında açılan terör soruşturmalarının sayısı 2 milyona yaklaştı. Türkiye’de özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda kişi “terör” soruşturmasına maruz kaldı, gözaltına alındı, tutuklandı ya da hakkında hiçbir soruşturma olmadan dahi kamu görevlerinden uzaklaştırıldı, ihraç edildi. Haklarında terör soruşturması açılan kiyi sayısı 2 milyona yaklaştı.

5 YILDA 1 MİLYON 768 BİN KİŞİYE TERÖR SORUŞTURMASI AÇILDI

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Dünya Demokrasi Günü vesilesiyle Türkiye’de yapılan “terör” soruşturmalarına ilişkin tabloyu açıkladı. Buna göre 2016-2021 yılları arasında toplam 1 milyon 768 bin 530 adet “terör” soruşturması başlatıldı. 2021 yılı içerisinde TCK’nın 314. maddesi kapsamındaki “silahlı terör örgütü” iddiasıyla başlatılan soruşturma sayısı 191 bin 964 oldu.


YENEROĞLU: TABLO DAHA VAHİM HALE GELECEK

Yeneroğlu, Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı ‘Adalet İstatistikleri 2021’ istatistiklerine yansıyan “silahlı terör örgütü üyeliği” soruşturmalarına ilişkin verileri değerlendirdi. Türkiye’nin demokrasiyi kaybettiğini belirten Yeneroğlu, “Bu istatistikler, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra silahlı terör örgütü yargılamalarının çok büyük bir ekseriyetinin ne kadar hukuksuz olduğunun ve bu yargılamaların toplum üzerinde ceza tehdidi olarak nasıl kullanıldığının en bariz göstergesidir” dedi. Suç unsuru oluşturmayan eylemler nedeniyle soruşturmalar açıldığını belirten Yeneroğlu, bu yılla birlikte tablonun daha da vahim hale geleceğini kaydetti.

AİHM KARARLARI YARGILAMALARIN HUKUKTAN UZAK OLDUĞUNU GÖSTERMEKTE

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’ni de eleştiren Yeneroğlu, “Bu nedenlerle yargı mercileri de hukuksuz uygulamaları sürdürmeye devam etmektedir. Son yıllarda çıkan AİHM kararları da ülkemizde yapılan yargılamaların hukuktan ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. Siyasi nefretle yargı üzerinde oluşturulan baskı nedeniyle hukuk devletine verilen en ciddi zararlardan biri de ne yazık ki ceza yargılamalarında yaşanmakta” dedi.

BU DELİLİĞİ BİR HUKUK DEVLETİ KALDIRAMAZ

2 milyona yakın insanın mesnetsiz soruşturmalarına son verilmesini isteyen Yeneroğlu, “Hukuka dönülmesi ve haksız şekilde yargılanan kişiler hakkında çözüm yolları geliştirilmesi hukuki ve vicdani bir zorunluluk teşkil etmektedir. Milyonlarca insanın hayatını cehenneme çeviren, inat ve ısrarla sürdürülen bu akıl tutulmasını, bu deliliği bir hukuk devleti kaldıramaz” dedi.

Son güncelleme: 11:12 16.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı