• Turkhane Logo

Cezaevinde kansere yakalanan KHK’lı öğretmen Yusuf Uzun vefat etti

Kocaeli Darıca’da öğretmenlikten ihraç edildikten sonra tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nde kansere yakalanan muhasebe öğretmeni Yusuf Uzun, üç yıldır mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düştü.

13:38 08 Ağustos 2020 Cumartesi
Cezaevinde kansere yakalanan KHK’lı öğretmen Yusuf Uzun vefat etti
Kocaeli Darıca’da öğretmenlikten ihraç edildikten sonra tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nde kansere yakalanan muhasebe öğretmeni Yusuf Uzun, üç yıldır mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düştü.Uzun’dan geriye gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk kaldı. Davası ise İstinaf’ta bekliyor.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda muhasebe öğretmeni olarak çalışan 36 yaşındaki Yusuf Uzun, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alındı, gözaltına alınıp serbest bırakıldı. 29 Ekim 2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Uzun, yeniden gözaltına alınarak tutuklandı, cezaevinde 10 ay kaldıktan sonra ise tahliye edildi. Ancak cezaevinde ayağında oluşan ödem için ciddi bir sağlık hizmeti alamadı. Tahliye olduktan sonra kanser teşhisi konan Uzun, üç yıldır tedavi görüyordu. Dün Cuma namazı vakti hayatını kaybeden Uzun’un davası ise İstinaf Mahkemesi’nde bekliyordu.


CEZAEVİNDE AYAK KEMİĞİNDE ÖDEM OLUŞTU

Darıca’da devlet okulunda muhasebe öğretmeni olarak çalışan Yusuf Uzun, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınıp serbest bırakıldı. 29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı KHK ile ihraç edildi. Yeniden gözaltına alınan Uzun, 2017 Şubat’ında tutuklanarak Kandıra Cezaevi’ne kondu. Cezaevinde ayağının kemiğinde başlayan ödem, günden güne ciddi bir hal aldı ancak istenilen tedavileri alamadı. Cezaevinde birlikte hapis yattığı bir doktor, çıkar çıkmaz ödemi çok ciddiye alması gerektiğini belirterek, iyi bir hastaneye gitmesini tavsiye etti.

KANSER TEDAVİSİ SIRASINDA DAVAYLA UĞRAŞTI

10 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Yusuf Uzun, ilk iş olarak İstanbul Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Burada yapılan tetkiklerle kanser teşhisi ondu, ardından tedavisi başladı. Tedavisi devam ederken bir yandan da mahkeme süreciyle uğraştı. Yerel mahkemenin ‘örgüt üyeliğinden’ ceza verdiği Uzun’un dosyası hâlâ İstinaf Mahkemesi’nde bekliyor. Uzun soluklu kanserle mücadeleyi dün kaybetti öğretmen Yusuf Uzun. Cenazesi bugün öğle namazının ardından Gebze Balçık Köyü’nde defnedilecek.
Uzun’un biri İlkokul dördünü sınıfa, diğeri e liseye giden iki çocuğu bulunuyor. Eşi ise vefatın ardından sosyal medya hesabından, “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Değerli eşim, hayat arkadaşım, Allah’ın bana en büyük hediyesi vefat etmiştir” paylaşımında bulundu.

“ELBET BİR GÜN BU ZALİMLİKLERİN HUKUK ÖNÜNDE HESABI SORULUR”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da KHK’lı öğretmen Yusuf Uzun’un vefatını sosyal medya hesabından duyurarak, “Yine KHK’lı, yine genç yaşta kanserden ölüm!!! Kocaeli, Darıca’da öğretmendi Yusuf Uzun, ihraç sonrası cezaevinde kanser oldu, 3 yıldır tedavideydi ama… Bugün 36 y vefat etti. Yarın Fevzi Çakmak Merkez Camii, öğle, namaz kılındıktan sonra Balçık Köyü mezarlığına defnedilecektir. Gözü yaslı bir eş, yetim iki evlat kaldı gerisinde. Allah, bu soykırımı kabul etmesin. Bu ocak söndüren zalim KHKları kabul etmesin!!! Elbet bir gün bu zalimliklerin hukuk önünde hesabı sorulur, elbet!” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 13:38 08.08.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı