• Turkhane Logo

Çavuşoğlu: Ukrayna tahılının yasa dışı alınıp satıldığı iddialarını araştırıyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss ile biraya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin Ukrayna tahılının yasa dışı şekilde alınıp satıldığı yönündeki iddiaları ciddi şekilde değerlendirdiğini ve araştırdığını ifade etti.

16:44 23 Haziran 2022 Perşembe
Çavuşoğlu: Ukrayna tahılının yasa dışı alınıp satıldığı iddialarını araştırıyoruz
İngiltere Dışişleri Bakanı Truss ile biraya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin Ukrayna tahılının yasa dışı şekilde alınıp satıldığı yönündeki iddiaları ciddi şekilde değerlendirdiğini ve araştırdığını ifade etti.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss ile Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Ukrayna’dan tahıl ihracatını gerçekleştirmek için bir Birleşmiş Milletler (BM) planının olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:


Biz, çabalarımızı Birleşmiş Milletler ile sürdürüyoruz. Tabii hem Ukrayna ile hem de Rusya ile sürekli temas halindeyiz ve BMnin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz, uygulanabilir görüyoruz. O nedenle de güçlü şekilde destekliyoruz ayrıca bu sürecin meşruiyeti bakımından da önemli buluyoruz. BMnin planı hakkında bilgileriniz vardır ama kısaca; İstanbulda eğer anlaşma olursa, bir kontrol merkezi kurulacak ve Ukrayna karasularının hemen dışında güvenli bölge kurulacak.

Burada özellikle Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontrolü de yapılacak, silah veya başka bir şey taşımadığından emin olmak için bu Rusyanın da bir talebi. Dönüşte tabi gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Aslında baktığınız zaman gayet güzel ama tarafların anlaşması gerekiyor.

Çavuşoğlu, BMnin çabalarına ilaveten Türkiyenin de gerek Ukrayna gerek Rusya ile görüşmeleri sürdürdüğünü hatırlattı.

Daha çok Rusya üzerinde odaklandıklarını, İstanbulda teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesinin planlandığını ve henüz bunun tarihinin belli olmadığını aktaran Çavuşoğlu, Rusyadan olumlu cevap bekliyoruz. dedi.

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrovun Türkiye ziyaretinde de bu konuları ele aldıklarını, hem bakan düzeyinde hem de Lavrov ile gelen teknik ekiplerle Türkiyenin teknik ekipleri ve uzmanları arasında görüşmeler gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Türkiye olarak BM ile çalıştıklarını, tüm tarafları çalışmalar hakkında bilgilendirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Ukraynanın tahıllarının çalındığına ilişkin iddiasına karşılık şunları kaydetti:

Bu iddialar bize de geldi. Ukrayna tarafından da ara ara bu tür bilgiler geliyor. Biz, her iddiayı ciddiye alıyoruz ve ciddi şekilde araştırıyoruz, sonucunu da özellikle Ukrayna tarafına bildiriyoruz her seferinde.

Biz, bu iddialar neticesinde her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde de bulunduk. Gemilerin hareket limanlarının ve ürünlerin menşeinin bizim yaptığımız incelemelerde, Türkiye ile ilgili iddialar ortaya atıldıktan sonra menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu da gördük. Biz, Ukraynanın tahılının ya da herhangi bir ürününün Rusya veya başka bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru şekilde, illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz, bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır.

Basın toplantısında açıklamada bulunan İngiliz bakan Truss da, tahıl krizinin gelecek ay çözüme kavuşturulması gerektiğini ve çözülmemesi durumunda dünyada ciddi bir açlığa sebep olabileceğini ifade etti.

Son güncelleme: 16:44 23.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı