• Turkhane Logo

‘Burası yakında kırılır’ Profesör Görür, Erzincan-Bingöl fayı için uyardı

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan-Bingöl arasındaki faya işaret ederek “Burası yakında kırılır. Çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

09:25 07 Şubat 2023 Salı
‘Burası yakında kırılır’ Profesör Görür, Erzincan-Bingöl fayı için uyardı
Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan-Bingöl arasındaki faya işaret ederek “Burası yakında kırılır. Çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta ilki 7,7, ikincisi 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti. Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olarak belirlenen depremler Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’i de sarstı. 10 şehirde binlerce bina yerle bir oldu.Uzmanlar uzun süredir bu bölgelerde deprem olabileceğine dair uyarılarda bulunuyordu.Bu uzmanlardan Prof. Görür, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında Doğu Anadolu’da her zaman depremlerin görülebileceğini söyledi: “Ama, en ağırlıklı olarak Erzincan, Bingöl, Karlıova arasında Yedisu fayının bulunduğu yer var. kuzey Anadolu fayı üzerinde. En son 1790’larda olmuş. Burası yakında kırılır. Bir tarih vermek doğru değil. Ancak çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum.”Maraş depreminin gelmekte olduğunun; sismolog, jeologların ve araştırmacılar arasında mutabakat sağlanan bir konu olduğunu belirten Görür şunları söyledi: “Maraş depremi bizim için gelmekte olduğunu bağıran depremdi. Sebebi de ilk kez Elazığ depremi olduğu zaman 6.8 başka arkadaşlarım da söylemiştir. Ben ilk kez kendi medyamda, yani Twitter attım hem de çıktığım televizyonlarda ‘Doğu Anadolu fayı uyandı’ diye. Doğu Anadolu Fayı ile Kuzey Anadolu Fayı Bingöl Karlıova’da birleşiyor. İki fay da doğrultu atımlı karakterli. Birbirine sürtünerek hareket ediyorlar. Elazığ fayı uyandı dedim ve dikkatli olmak lazım. Elazığ fayının bir anlamda kardeşi Kuzey Anadolu Fayı, bütün enerjisini 20’nci asırda boşalttı, Marmara hariç. Jeolojik dönemlerde, tarihi dönemlerde zincirleme depremler ürettiğini biliyoruz. Doğu Anadolu Fayı’nda bir korkum olduğunu söyledim. Karlıova’dan başlayıp Akdeniz’e kıra kıra gidecek dedim. Doğu Anadolu’yu depreme boğup öyle enerjisini boşaltacak, dikkatli olalım dedim. Elazığ depremi, Maraş tarafına, Erkenek, Hatay tarafına enerji transfer etmiş olabilir. Mevcut biriken enerjiyi artırmış olabilir. Dolayısıyla deprem yaratabilir dedim. Bu uyarıyı ilk 2020’de yaptım. Her gün her ay ne zaman imkan olduysa söyledim. Bu ülkede gün geçmiyor ki, 4 veya 4’ün üzerinde deprem olmasın. Maraş’taki depremi bekliyorduk. Çok komplike düşünüp, bilim adamı pozlarına girmeye gerek yok. Doğrultu atımlı faylar enerjisini boşaltırken, yüzde 20’sini uca doğru enerjisini bir miktar gönderiyor. Oralarda en son deprem 1514. Çok fazla sene geçmiş. Enerji birikmiş, ‘kırıldım, kırılacağım’ noktasına gelmiştir. İşin esbab-ı mucibesi bu.”

Son güncelleme: 09:25 07.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı