• Turkhane Logo

Biontech aşısı Alman ekonomisini uçurdu

Koronavirüs aşısıyla dünya çapında milyarlarca euroluk ciro yapan Alman Biontech şirketi, Alman ekonomisindeki 2021 büyüme rakamlarına da belirgin etki etti.

19:11 14 Ocak 2022 Cuma
Biontech aşısı Alman ekonomisini uçurdu
Koronavirüs aşısıyla dünya çapında milyarlarca euroluk ciro yapan Alman Biontech şirketi, Alman ekonomisindeki 2021 büyüme rakamlarına da belirgin etki etti.

Koronavirüse karşı ABDli Pfizer şirketiyle birlikte geliştirdiği aşı sayesinde milyarlarca euroluk ciro yapan Alman Biontech şirketi Alman ekonomisine de ivme kazandırdı.
Konjonktür Araştırmaları ve Makroekonomi Enstitüsü (IMK) ile Kiel mekezli Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), Biontechin ticari başarısının 2021 yılında Alman Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYİH) yüzde 0,5lik katkı sağladığı tahmininde bulundu.
Federal İstatistik Dairesi, Alman ekonomisinin 2021de yüzde 2,7 oranında büyüdüğünü açıklamıştı. Daire yetkilisi Michael Kuhn, konjonktüre Biontechin belirgin bir etkide bulunduğunu teyit ederek Etki dikkat çekici nitelikte. Ancak kurum olarak şirketlerle ilgili bilgi paylaşamayız dedi.
IMK Bilim Direktörü Sebastian Dullien, büyüme oranında Biontechin belirgin bir rol oynadığını belirterek, Şirket, büyüme oranına da yarım puanlık etki etti. Biontech etkisi olmadan büyüme yüzde 2,2de kalırdı dedi. Dullien, Tek bir Alman şirketin şimdiye kadar büyümeye bu kadar güçlü katkı sağladığını hiç hatırlamıyorum diye konuştu. IMK verilerine göre Biontech, GSYİHdaki artışa da beşte bir oranında katkı sağladı.
IfW Konjonktür Birimi Direktörü Nils Janssen de GSYİH hesaplarına ilk kez yıl sonunda gelen milyarlarca euro değerindeki lisans gelirlerinin de dahil olduğunu belirterek Biontechin GSYİHyı yaklaşık yüzde 0,5 oranında artırdığını tahmin ediyoruz. Bu çok özel bir durum diye konuştu.
2021de aşıdan 16-17 milyar euroluk ciroBiontech, kendi verilerine göre 2021 yılında aşıdan 16 ila 17 milyar euroluk ciro yaptı. Koronavirüse karşı geliştirilen Comirnaty aşısı, 2008de kurulan şirketin piyasaya çıkan ilk ürünü oldu. Şirketin 2020 yılındaki cirosu 500 milyon euronun altındaydı.
Uzmanlar, Biontechin aşıyı Almanyanın Marburg kentindeki tesiste üretmesi, ABDli partneri Pfizerden milyarlarca euroluk ödenek alması ve yurt dışından ithalat ihtiyacının oldukça az olması gibi faktörlerin, şirket cirosunun ekonomik büyümeye doğrudan katkısını güçlendirdiğine işaret ediyor.
Biontech CEOsu Uğur Şahin, şirketin aşıdan 2022de elde edeceği ciro ile ilgili tahminini 17 milyar euro olarak açıklamıştı.

Son güncelleme: 19:11 14.01.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı