• Turkhane Logo

Bill Gates'ten flaş DSÖ açıklaması... Sıradaki tehdidin adını koydu

2019'dan beri hayatımızda olan Koronavirüs (Kovid-19) dünyanın dört bir yanında can almaya devam ederken Bill Gates'ten pandemi ve Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili flaş açıklamalara imza attı.

08:04 02 Mayıs 2022 Pazartesi
Bill Gates'ten flaş DSÖ açıklaması... Sıradaki tehdidin adını koydu
2019'dan beri hayatımızda olan Koronavirüs (Kovid-19) dünyanın dört bir yanında can almaya devam ederken Bill Gates'ten pandemi ve Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili flaş açıklamalara imza attı.


Tarih, 2015 yılında Kovid-19 benzeri bir salgına karşı hazırlıklı olmadığımızı belirten ve uyarılarda bulunan Gatesi haklı çıkarmıştı.
2019un son günlerinde hayatımıza giren Koronavirüs (Kovid-19) kısa sürede küresel bir pandemiye neden olarak milyonlarca hayata mal oldu.
Dünya genelinde yapılan milyarlarca aşı, Omicron varyantının daha düşük ölüm oranına sahip olması gibi faktörlerin de yardımıyla Kovid-19u geride bırakmaya hazırlanıyoruz.
GATESTEN DSÖ İDDİASI: 10DAN AZ ÇALIŞANI VAR
Dünya genelinde hayatın hızla normale dönmeye başladığı şu günlerde Bill Gatesten pandemi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile iglili gündeme bomba gibi düşen bir iddia geldi.
Milyarder iş insanı şu anda ölümcül yeni virüsler arayan ekibin on kişiden az olduğunu iddia ederek bunun büyük bir risk oluşturduğunu belirtti.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Gates, bu riski azaltılması için Küresel Salgın Müdahale ve Seferberlik girişiminin DSÖnün yönetimine girmesi gerektiğini söyledi.
GATESTEN ÖLÜMCÜL VARYANT UYARISI
Şu anki DSÖ fonu pandemiler konusunda hiç de ciddi değil diyen Gates, sözlerine şöyle devam etti;
Hala bu pandeminin daha bulaşıcı ve daha ölümcül olacak bir varyant oluşturma riski altındayız. Bu trajediyi göremememiz ve dünya vatandaşları adına bu yatırımları yapmamamız bana çılgınca geliyor.

YILDA 1 MİLYAR DOLAR DESTEK SAĞLAYACAK
Gerekli adımların atılması durumunda yeni bir pandeminin önlenebilceğini belirten Gates bu kapsamda küresel salgına karşı müdahale ve mobilizasyon için oluşturulan GERM ekibi olarak adlandırdığı bir müdahale ekibine yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı.
Gatesin planı söz konusu yatırımın yanı sıra dünya çapında teşhis ve sağlık sistemlerine yönelik Ar-Geye daha fazla destek sağlamayı da içeriyor.
PANDEMİYE KARŞI 3 BİN KİŞİLİK ORDU
GERMin tek önceliği pandemiyi önlemek olan 3 bin kişilik bir müdahale ekibi olacağının altını çizen Gates, GERM ekiplerinin epidemiyologlar ve veri bilimcilerinden lojistik uzmanlarına ve iletişim ve diplomasi becerilerine sahip olan bir dizi uzmandan oluşacağını belirtiyor.
Bill Gatesten flaş DSÖ açıklaması... Sıradaki tehdidin adını koyduGates küresel sağlık ordusu olarak lanse edilen GERMin ana hedefini Görev, salgınları pandemi haline gelmeden durdurmaktır şeklinde özetliyor.
Zira Gates, Kovid-19un yayılmasını ilk 100 gün içinde durdurabilseydik, virüs nedeniyle ölenlerin yüzde 98inden fazlasının bugün hayatta olacağı görüşünde.
How to Prevent the Next Pandemic (Bir Sonraki Pandemi Nasıl Önlenir) isimli kitabın 3 Mayısta çıkacağını belirten Gates geçtiğimiz haftalarda kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer vermişti;
Kitapta, yalnızca gelecekteki pandemileri durdurmak için değil, aynı zamanda bu süreçte dünyadaki herkes için daha iyi sağlık hizmeti sağlamak için atabileceğimiz belirli adımları ortaya koyuyorum. Bu salgından öğrenebileceğimiz dersleri, hayat kurtarmak için ihtiyaç duyduğumuz yenilikleri ve patojenleri erken ve adil bir şekilde durdurmak için ihtiyaç duyduğumuz yeni araçları özetliyorum.

KOMPLO TEORİLERİNE KİTAPLA YANIT VERECEK
Kitapta Anthony Fauci ve Tedros Adhanom Ghebreyesus gibi halk sağlığı liderleriyle yaptığım düzenli görüşmelere de yer verdiğini belirten Gates, komplo teorilerine konu olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyorum dedi.
Gates sözlerine şöyle devam etti;
Bir daha pandemi yaşamama hedefi hiçbir zaman iddialı değil, ancak aşılarla yaptığımız büyük atılımlar ve solunum yolu hastalıkları hakkında edindiğimiz bilgiler de dahil olmak üzere son iki yılda kaydettiğimiz ilerleme bizi şimdiden harekete geçirdi. Bu yol başarıya giden bir yol. Dünya artık pandemilerin ne kadar ciddi bir şey olduğunu anladı ve ivme bizden yana. Artık kimsenin bulaşıcı bir hastalığın milyonlarca insanı öldürebileceğine veya küresel ekonomiyi durdurabileceğine ikna olmasına gerek yok. Doğru seçimleri ve yatırımları yaparsak, Kovid-19u son salgın haline getirebiliriz.
 

Son güncelleme: 08:04 02.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı